overfm.gr | Champions League | Ρεάλ Μαδρίτης – Παρί Σεν Ζερμέν 3-1: Μπενζεμά εσύ σούπερ σταρ

Ο Καρίμ Μπενζεμά έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Παρί, πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League στη Ρεάλ

Σε ένα ματς που η Παρί προηγήθηκε, ο μαγικός Μπενζεμά πήρε από το χέρι τη Ρεάλ και με χατ-τρικ έκανε το 3-1, με το οποίο η Μαδριλένοι πήραν με εντυπωσιακό τρόπο την πρόκριση στους «8» του UEFA Champions League.

Οι Γάλλοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, χάρις σε γκολ του Κιλιάν Μπαπέ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και απ’ ότι φαίνεται, ο Αντσελότι εμψύχωσε τους παίκτες του, οι οποίοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με ένα στόχο την ανατροπή και την πρόκριση. Αυτό τελικά το κατάφεραν. Ο σεληνιασμένος Καρίμ Μπενζεμά πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε το πολυπόθητο εισιτήριο για την επόμενη φάση του Champions League.

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Ο αγώνας ξεκίνησε και η Ρεάλ Μαδρίτης φάνηκε να έχει μεγαλύτερη διάθεση για να δημιουργήσει ευκαιρίες. Χωρίς να καταφέρει να το πετύχει. Αυτό ωστόσο το έκαναν οι φιλοξενούμενοι. Στο 80 λεπτό ο Μπαπέ μπήκε με προσδοκίες στην περιοχή και σούταρε, με τον Κουρτουά να μπλοκάρει την μπάλα, σχετικά άνετα. Πέντε λεπτά αργότερα οι ίδιοι ποδοσφαιριστές μοιράστηκαν άλλη μία κομβική στιγμή. Ο Μπαπέ έκανε ένα διαγώνιο σουτ και ο Κουρτουά, αρνήθηκε να δεχθεί γκολ.

Τη σκυτάλη από τον Μπαπέ, πήρε ο έτερος Γάλλος, ο Μπενζεμά, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή «ξύρισε» το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς γηπεδούχων. Στο 31΄ο Μέσι έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν τσίμπησε την μπάλα πρώτου πάει σε αυτήν ο Κουρτουά, ωστόσο η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βέλγου κίπερ.

Λίγα λεπτά αργότερα η Παρί έκανε το 1-0 με τον Μπαπέ, όμως το γκολ ακυρώθηκε έπειτα από χρήση του VAR. Ο Νούνο Μέντες που σέρβιρε το γκολ στον Γάλλο σταρ, υποδείχθηκε σε θέση offside. Βέβαια αυτό δεν του επηρέασε. Ο Μπαπέ συνεργάστηκε με τον Νεϊμάρ στο 38ο λεπτό για να ανοίξει οριστικά το σκορ. Ο Γάλλος με ένα ψύχραιμο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Κουρτουά.

Μετά το γκολ οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι πιεστικές χωρίς να υπ’άρχουν ουσιαστικές φάσεις. ‘Ετσι οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ των Γάλλων.

Δεύτερο ημίχρονο:

Στο δεύτερο μέρος, ήταν σαν να γύρισε τον… διακόπτη η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι. Ο Καρίμ Μπενζεμά συμπεριφέρθηκε σαν παίκτης γεννημένος γι’ αυτό το ματς και έβαλε μπρος για την ανατροπή. Στο 61ο λεπτό ο Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε ένα ολέθριο λάθος στην άμυνα της Παρί, πάσαρε στον Γαλλοαλγερινό, ο οποίος έκανε το 1-1.

Στο 76΄ο ίδιος πρωταγωνιστής έκανε το 2-1. Ο Μόντριτς έβγαλε μία παράλληλη μπαλιά και ο Μπενζεμά σούταρε στην κίνηση για το 2-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γάλλος σφράγισε την ανατροπή  και πρόκριση της ομάδας του σκοράροντας έπειτα από ριμπάουντ

Οι σαστισμένοι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Το μόνο που κατάφεραν ήταννα απειλήσουν στο 90+1 με εκτέλεση φάουλ του Μέσι, η οποία πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κουρτουά. Το ματς έληξε 3-1 και η Ρεάλ πήρε μία ιστορική πρόκριση.