overfm.gr | Έλληνες Εξωτερικού | Ρακόβ – Λεχ Πόζναν 2-0: Νικητές Σούπερ Καπ οι Παπανικολάου,Σβάρνας

Η Ρακόβ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς αφού επικράτησε με 2-0 της Λεχ Πόζναν. Βασικός ο Παπανικολάου, στον πάγκο ο Σβάρνας.

Με χρώμα γαλανόλευκο το Σούπερ Καπ Πολωνίας. Η Ρακόφ επικράτησε με 2-0 της Λεχ Πόζναν και κατέκτησε το τρόπαιο. Στο βασικό σχήμα ξεκίνησε ο Παπανικολάου (έπαιξε για 84 λεπτά), ενώ στον πάγκο έκατσε ο Σβάρνας.

Το ματς ξεκίνησε με απόλυτη ισορροπία, αλλά ο Παπανικολάου αντίκρισε την κίτρινη κάρτα μόλις στο 8′, με τις μονομαχίες να είναι το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα. Η Ρακόφ παρόλα αυτά βρήκε το γκολ στο 43′ με τον Λόπες να δίνει ασίστ στον Ρακόβιταν.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, συγκεκριμένα στο 51′ ο Λέντερμπαν σέρβιρε στον Βντόβιακ για να διαμορφώσει το 2-0. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έκαναν άριστη διαχείριση του σκορ, με τον Παπανικολάου να παίρνει την άγουσα για τον πάγκο στο 84′ για να τον διαδεχθεί ο Σάπαλα. Το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι ο Έλληνας χαφ μαζί με τον Σβάρνα πανηγύρισαν την κατάκτηση του Σούπερ Καπ.