overfm.gr | La Liga | Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε για Ατλέτικο

Ένα πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να καθαρίσει την υπόθεση νίκη η Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Βαγιαδολίδ με 3-0 στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο».

Υπόθεση πρώτου ημιχρόνου ήταν η νίκη της Ατλέτικο Μαδρίτης επί της Βαγιαδολίδ στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο» με 3-0 καθώς όλα της τα γκολ τα πέτυχε στο πρώτο μέρος. Με αυτήν την νίκη η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε παρέμεινε στην τέταρτη θέση.

Οι «ροχιμπλάνκος» μπήκαν  δυνατά στην αναμέτρηση και στο 3΄βρήκαν την πρώτη τους μεγάλη στιγμή. Ο Γκριεζμάν πέρασε ωραία κάθετη στον Κορέα, που με την σειρά του γύρισε την μπάλα προς τον Μοράτα, όμως ο Ισπανός επιθετικός αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Στο 19′ ο Κόκε έβγαλε κάθετη πάσα για τον Γκριεζμάν και αυτός βρήκε με τακουνάκι τον Μοράτα και αυτός πλάσαρε για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γιορέντε βρήκε τον Μολίνα και αυτός τον Γκριεζμάν που έκανε το 2-0. Το κρεσέντο των γκολ για τους «Μαδριλένους» συνεχίστηκε και στο 28′ ο Γκριεζμάν εκτέλεσε το φάουλ με τον Ερμόσο να κάνει την κεφαλιά με τον Μασίπ να αποκρούει αλλά με δεύτερη προσπάθεια σε κενή εστία έκανε το 3-0.

Στο 50’ η Βαγιαδολίδ βρέθηκε κοντά στο να μειώσει το σκορ, καθώς ο Αγουάδο δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από τα 20 μέτρα, η μπάλα όμως κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Όμπλακ. Στο 66′ η Ατλέτικο έχασε σπάνια ευκαιρία να σκοράρει καθώς ο Κορέα είχε διπλό δοκάρι

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Μολίνα, Ρεϊνίλντο, Ερμόσο, Βίτσελ, Λεμάρ(59’ Κονγκντομπιά), Κόκε(75’ Σαούλ), Γκριεζμάν(56’ Καράσκο), Γιορέντε(56’ Ντε Πολ), Κορέα, Μοράτα (75’ Ντεπάι)

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ: Μασίπ, Σάντσεθ(68’ Ρόσα), Ελ Γιαμίκ, Τόρες, Λουίς Πέρεθ(Φρεσνέδα), Όσκαρ Πλάνο, Κικε(75’ Γκουαρντιόλα) , Αγουάδο, Ολάσα(60’ Πλάτα), Σέρχιο Λεον(75’ Μέσα), Βάισμαν