overfm.gr | Ελλάδα | Προβλημάτισε αλλά πέρασε στον τελικό του Σούπερ Καπ ο Παναθηναϊκός

Έστω και πολύ δύσκολα ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου με 72-67 και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Δυσκολεύτηκε αλλά τελικά έκανε το καθήκον του ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν δύσκολα του Κολοσσού με 72-67 και προκρίθηκαν στον τελικό του Σούπερ Καπ που δεξάγεται στην Ρόδο περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλο του από το ζευγάρι του Ολυμπιακού με τον Προμηθεα (21.00).

Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Γουίλιαμς και Γουντάιτις που πέτυχαν αμφότεροι 14 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Σταρκς με 20 πόντους. Φουριόζος μπήκε ο Κολοσσός στο παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε με 9-2 ενώ αργότερα έφτασε και την διαφορά στους 8 (12-4) στο 6′ όμως οι Πονίτκα και Γκουντάιτις έκαναν την διαφορά για το «τριφύλλι» και με σερί 16-6 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και το πρώτο δεκάλεπτο το βρήκε προηγούμενο με 20-18.

Με σερί 7-0 η διαφορα πήγε στους 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο (27-18) στο 12′ ενώ ο Παπαγιάννης με καλάθι έκανε το 31-20. Η είσοδος του Σταρκς για τους «Ροδίτες έδωσε λύση με αποτέλεσμα η διαφορά να κατέβει στους 4 (36-32) και με αυτό το σκορ πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο οι «νησιώτες» συνέχισαν την εξαιρετική τους εμφάνιση και με σερί 4-12 πέρασαν μπροστά με 4 (40-44) στο 25′ . Εκείνη την στιγμή ο Ράντονιτς πήρε τάιμ άουτ και αυτό επιασε τόπο καθώς με συνεχόμενα τρίποντα το σκορ έγινε 59-52 για τον Παναθηναϊκό και το σκορ στην τρίτη περίοδο ήταν 61-57.

Το ματς στην τέταρτη περίοδο ήταν ντέρμπι και ο Μπαρσελό με τρίποντο ισοφάρισε σε 64-64 έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Αυτό ξύπνησε τον Παναθηναϊκό ο οποίος με 4 πόντους του Άντριους και λέι απ του Γκριγκόνις ξέφυγε με 70-64. Με κάρφωμα και 1/2 βολές του Όσμπορν, οι Ροδίτες πλησίασαν σε απόσταση βολής (70-67 στα 24’’) αλλά ο Γουίλιαμς με κάρφωμα έκανε το τελικό 72-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-32, 61-57, 72-67.