overfm.gr | Champions League | Πρώτο βήμα με Ντίαθ η Μίλαν

Χάρη σε γκολ του Ντίαθ στο ξεκίνημα του αγώνα η Μίλαν επικράτησε με 1-0 της Τότεναμ στο «Σαν Σίρο» κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ένα γκολ του Ντίαθ μόλις στο έβδομο λεπτό ήταν αρκετό για την Μίλαν να κερδίσει την Τότεναμ με 1-0 στο «Σαν Σίρο» κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε ένα παιχνίδι που οι Ιταλοί δεν πραγματοποίησαν κάποια σπουδαία εμφάνιση αλλά με την κυνηκότητα τους κατάφεραν να πάρουν το πρώτο παιχνίδι. Οι δυο ομάδες θα τα ξαναπούνε στις 8 Μαρτιου στο «Τότεναμ Χότσπουρ Στάντιον» σε μια ρεβάνς που αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς όλα είναι ανοιχτά.

Οι Ιταλοί μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και το απέδειξαν στο 7′ όταν ο Ερναντές έκανε δυνατό σουτ από πλάγια θέση με τον Φόρστερ να διώχνει , στην συνέχεια ο Ντίαθ πήρε το ριμπάουντ αλλά νικήθηκε και αυτός από τον Άγγλο τερματοφύλακα αλλά με την δεύτερη δεν λάθεψε και έκανε το 1-0. Στην συνέχεια οι Άγγλοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά να ισοφαρίσουν με τους πρωταθλητές Ιταλίας να κρατάνε μακριά τους αντιπάλους τους.  Το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό με τα δυνατά μαρκαρίσματα να δίνουν και να παίρνουν ενώ προς το τέλος οι γηπεδούχοι πίεσαν και προσπάθησαν να πάνε με σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια. Τελικά η ομάδα του Πιόλι κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι Άγγλοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς με σκοπό να ισοφαρίσουν καθώς απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Από την άλλοι οι «ροσονέρι» προσπαθούν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Από την συμπλήρωση μιας ώρας του παιχνιδιού η Μίλαν ανέβασε κάπως την απόδοση της και από τα άκρα κυρίως προσπάθησε να προσεγγίσει την περιοχή του Φόρστερ. Απόδειξη αυτού ενώ τα λεπτά περνούσαν η ομάδα του Πίόλι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 78′ να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και να πάει με σκορ ασφαλείας στην ρεβάνς του Λονδίνου. Ο Ζιρού βρήκε τον Ντε Κετελαέρε που πλάσαρε με το κεφάλι και τον Πέρισιτς να διώχνει. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Ιταλούς και στο αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Λεάο σέντραρε από τα αριστερά και τον Τιό να κάνει την κεφαλιά και να πηγαίνει ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια. Στα τελευταία λεπτά η Τότεναμ πίεσε για την ισοφάριση αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι, 3-4-1-2): Ταταρουσάνου – Τιό, Καλουλού, Κιάερ – Ερναντέζ, Σαλεμάκερς(77′ Μεσίας), Κρούνιτς, Τονάλι(86′ Πομπέγκα) – Ντίαθ(77′ Ντε Κετελεάρε), Λεάο(90′ Ρέμπιτς), Ζιρού.

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε, 3-4-2-1): Φόρστερ – Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ(82′ Nτέιβις)- Έμερσον, Σκιπ, Σαρ, Πέρισιτς – Κουλουσέβσκι(70′ Ριτσάρλισον), Σον(81′ Ντανζούμα), Κέιν.