overfm.gr | Premier League | Πρώτη η Σίτι με Ντε Μπρούινε, ελλείψει Χάαλαντ

Χάρη σε γκολ του Ντε Μπρούινε η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση κερδίζοντας με 1-0 την Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ» ελλείψει Χάαλαντ.

Ένα γκολ του Κέβιν Ντε Μπρούινε ήταν αρκετό να χαρίσει την νίκη στην Μάντσεστερ Σίτι με 1-0 επί της Λέστερ στο «Κινγκ Πάουερ» με τους «πολίτες» να περνάνε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση με τους ηττημένους να είναι στην 17η. Σε ένα παιχνίδι που έλειψε ο Έρλινγκ Χάαλαντ λόγω τραυματισμού.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι με την καλά στημένη αμυνα τους κατάφεραν να κρατήσουν στο μηδέν τους πρωταθλητές Αγγλίας. Το γκολ που έκρινε την συνάντηση σημειώθηκε στο 49′ όταν ο Ντε Μπρούινε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πολύ μακριά και με την βοήθεια του δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γουόρντ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «αλεπούδες» είχαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Τίλεμανς με την βοήθεια του Έντερσον έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ρότζερς προσπάθησε για τον βαθμό της ισοπαλίας και, στις καθυστερήσεις, παραλίγο να τα καταφέρει, από τρομερό αυτογκόλ, όταν ο Στόουνς έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στο πρόσωπο του Ντίας και βγήκε κόρνερ.

ΛΕΣΤΕΡ(Μπέρνταν Ρότζερς): Γουόρντ, Φαές, Σογιούντσου (72′ Ντάκα), Αμαρτέι, Τζάστιν, Τίλεμανς, Ντιούσμπερι-Χολ (46′ Μεντί), Καστάν, Μπαρνς, Βάρντι (71′ Ιχεανάτσο), Μάντισον

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ(Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Στόουνς, Κανσέλο, Λαπόρτ, Ακάνζι (73′ Ντίας), Γκιντογκάν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Άλβαρες (77′ Φόντεν), Γκρίλις, Σίλβα