overfm.gr | Euroleague | Προσπάθησε αλλά ηττήθηκε στην Βιτόρια ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός μόνο για ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Μπασκόνια του τρομερού Χάουαρντ, γνωρίζοντας τελικά ακόμη μία ήττα, πολύ πιο εύκολη απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (95-90).

Ούτε στην «Φερνάντο Μπουέσα Αρένα» ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα. Οι «πράσινοι» πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν από την Μπασκόνια με 95-90 και υποχώρησαν στο 8-15. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χάουαρντ με 24 πόντους ενώ για τους ηττημένους ο Γουίλιαμς 19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μεταμορφωμένος στο ματς και με απίθανο Μπέικον πήρε από νωρίς προβάδισμα με σκορ 4-10. Με τον Λι να δημιουργεί και τον Γουίλιαμς να βρίσκει και αυτός λύσεις, οι «πράσινοι» συνέχισαν με τον ίδιο δυναμισμό και βρέθηκαν μέχρι και στο +12 (4-16). Στην συνέχεια άρχισε η αντεπίθεση των Ισπανών και μείωσαν σε 18-21 και με τρίποντο του Κοστέλο διαμόρφωσε το 21-23 της πρώτης περιόδου.

Με ένα γρήγορο 5-0 από Χέιντεγκερ και Κοστέλο, η Μπασκόνια πέρασε μπροστά στις αρχές της δεύτερης περιόδου (26-23), πριν ο Μπέικον ισοφαρίσει με τρίποντο σε 26-26. Οι γηπεδούχοι με Κότσαρ και Μαρίνκοβιτς έτρεξαν ένα 7-0, παίρνοντας προβάδισμα με σκορ 33-26.Οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαγιάννη πλησίασαν σε 35-32 με την ομάδα από την Βιτόρια να παίρνει διψήφια διαφορά (44-34) και να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 52-38.

Οι Βάσκοι μπήκαν και πάλι πιο συγκεντρωμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο και με εξαιρετικούς Ίνοχ και Τόμπσον ανέβηκαν και στο +20 για πρώτη φορά (60-40). Ο Παναθηναϊκός με Γουόλτερς και Γουίλιαμς να ξυπνούν στην επίθεση έτρεξε ένα γρήγορο 8-0, μειώνοντας στους 12 (60-48), πριν ο δεύτερος υπογράψει το 60-50. Στην συνέχεια η διαφορά ήταν στο ίδιο μοτίβο με την τρίτη περίοδο να λήγει με 76-65.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς συνέχισε το καλό της διάστημα, με τους Γουόλτερς και Γκριγκόνις να μειώνουν στους 8 (78-70). Η Μπασκόνια επέστρεψε στο +11 (83-72), με τον Μαρίνκοβιτς να γράφει το 85-72, πριν ο Γουίλιαμς απαντήσει με τρίποντο (85-75). Ο Γκριγκόνις μείωσε σε 85-77 αλλά η Μπασκόνια με 5-0 σερί έκανε το 90-77 και πήρε τελικά την νίκη πιο εύκολα από ότι λέει το τελικό 95-90.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 52-38, 76-65, 95-90