overfm.gr | Ligue 1 | Προσωρινά πρώτη η Μαρσέιγ, επτάρα για Μονπελιέ

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες που σημείωσε ντοπιέτα η Μαρσέιγ συνέτριψε με 3-0 την Νις στην «Αλιάντς Ριβιέρα» . Επτάρα της Μονπελιέ στην Μπρεστ.

Έστω και προσωρινά στην κορυφή ανέβηκε η Μαρσέιγ. Οι δευτεραθλητές Γαλλίας συνέτριψαν με 3-0 την Μαρσέιγ μέσα στην «Αλιάντς Ριβιέρα» με τον Αλέξις Σάντσες να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής. Ο Χιλιανός σταρ σημείωσε δυο γκολ στο 10′ και στο 43′ ενώ μεσολάβησε το τέρμα του Ταβάρες στο 43′.

Το σκορ της χρονιάς το σημείωσε η Μονπελιέ διασύροντας την Μπρεστ με το εκκωφαντικό 7-0. Χαρακτηριστικό ήταν ότι το σκορ στο ημίχρονο ήταν 5-0. Μαουάσα στο 6′ , Βαΐ στο 10′,  Καζρί στο 11′ και 31′ και Κότσα στο 25′ διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου. Στο 55′ οι γηπεδούχοι έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λις-Μελού και ο Ζερμέν με ντοπιέτα στο 64′ και 84′ αντίστοιχα διαμόρφωσε το 7-0.

Χάρη σε δυο γκολ του Μοφί στο 24′ με πέναλτι και στο 41′ η Λοριάν επικράτησε εντός έδρας της Κλερμόν η οποία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Σαράτσεβιτς στο 62′. Tέλος στο «Ντε Λ’ Όμπ» η Τρουά κέρδισε την Ανζέ με 3-1. Ο Ριμπάρ στο 12′ άνοιξε το σκορ και τα διπλασίασε στο 61′ ο Μπαλντέ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ντιονί στο 68′ αλλά ο Όντομπερτ στο 82′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.