overfm.gr | ΣΠΟΡ | Πρόωρος και απογοητευτικός αποκλεισμός για την Γραμματικοπούλου στο Wimbledon

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου αποκλείστηκε από το Wimbledon, καθώς έχασε 4 σερί γκέιμς από το 5-4 του 3ου σετ και ηττήθηκε από την Πρισίλα Χον.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έχει μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να βρεθεί στον τρίτο γύρο των προκριματικών του απλού γυναικείου τουρνουά στο Wimbledon. Όμως η Ελληνίδα τενίστρια πέταξε αυτή την ευκαιρία καθώς γνώρισε την ήττα την Αυστραλή, Πρισίλα Χον (2-6, 6-4, 7-5).

Το παιχνίδι κράτησε περίπου 3 ώρες.

Η Ελληνίδα τενίστρια (Νο. 191) σέρβιρε για την νίκη, ενώ το σκορ ήταν 5-4 στο 3ο σετ, όμως η αντίπαλος της έκανε μπρέικ. Έτσι η Αυστραλή Χον (Νο.192) βρέθηκε να προηγείται 6-5, μάλιστα έκανε εκ νέου μπρέικ για να πάρει την νίκη την ίδια ώρα που η Γραμματικοπούλου βρισκόταν στο 40-15.

Σημαντικό είναι να αναφέρουμε πως πριν από λίγες εβδομάδες η Ελληνίδα τενίστρια είχε βρεθεί στο κυρίως ταμπλό του Γαλλικού Όπεν. Στο Wimbledon όμως αποτυγχάνει για 4η συνεχόμενη φορά στο 2ο γύρο των προκριματικών.