overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – Περιστέρι 86-58: Στα ημιτελικά με θρίαμβο [vids]

Ο Προμηθέας διέλυσε το Περιστέρι και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Basket League όπου τον περιμένει το Λαύριο.

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής του τρίτου προημιτελικού με το Περιστέρι και μετά την επικράτηση του με 86-58 θα είναι ο αντίπαλος του Λαυρίου στα ημιτελικά. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο του Περιστερίου και με επιμέρους 21-10 δημιούργησε διαφορά ασφαλείας, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του στο τέταρτο.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Προμηθέα να χτίζει μαξιλαράκι δύο κατοχών για πρώτη φορά μετά από τέσσερα λεπτά (12-8), για να απαντήσει με 6-0 σερί το Περιστέρι περνώντας μπροστά (12-14). Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κατάφερε να προηγηθεί και με πέντε πόντους με τρίποντο του Μάντζαρη (14-19), με τους Πατρινούς να ανεβάζουν στροφές στο τελευταίο δίλεπτο και με σερί 7-0 να κλείνουν προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο (21-19).

Ο Προμηθέας κατάφερε να προηγηθεί με 4 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (23-19) με το Περιστέρι να απαντά και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με βολές του Γκουτιέρεζ (24-24). Η ομάδα των δυτικών προαστίων διεύρυνε το σερί της και πέρασε μπροστά με 4 με τον Φορντ (24-28) με τον Προμηθέα να απαντά με τρίποντο του Γκραντ (27-28).

Το Περιστέρι διατήρησε το μικρό του προβάδισμα για αρκετά λεπτά με τον Πέτεγουεϊ να κάνει το 30-33 τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Προμηθέας σε εκείνο το σημείο πάτησε το γκάζι και κατάφερε με σερί 9-0 και τρίποντο του Κλαβέλ να χτίσει διαφορά έξι πόντων (39-33), για να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ ο Μανωλόπουλος. Οι Πατρινοί διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα με το σκορ να είναι 43-37.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με τον Τζεράι Γκραντ να κυριαρχεί κάτω από τις ρακέτες συνέχισε να έχει το προβάδισμα στην επανάληψη, με τον Αμερικανό να την φέρνει στους 8 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι (52-44). Οι Πατρινοί συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ και να έχουν το μομέντουμ του αγώνα και πήγαν την διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους δυόμισι λεπτά πριν το τέλος (61-47). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της περιόδου με τον Προμηθέα να ανεβάζει κι άλλο την διαφορά (64-47).

Το Περιστέρι προσπάθησε μέσα από την άμυνα να ροκανίσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, ωστόσο με βιαστικές επιλογές στην επίθεση δεν τα κατάφερε. Έτσι, ο Προμηθέας ανέβασε κι άλλο την διαφορά και έφτασε σε μια πανηγυρική πρόκριση με το τελικό 86-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 43-37, 64-47, 86-58