overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – Περιστέρι 66-83: «Κυανοκίτρινο» πάρτι στην Πάτρα [vids]

Το Περιστέρι έκανε το μπρέικ στο «Δημήτρης Τόφαλος» και είναι μια νίκη μακριά από τους ημιτελικούς της Basket League.

Το Περιστέρι έκανε την έκπληξη της πρώτης αγωνιστικής των προημιτελικών του Πρωταθλήματος κάνοντας το μπρέικ στην σειρά με τον Προμηθέα επικρατώντας με 83-66. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχτισε διψήφιες διαφορές και βρήκε λύσεις όταν ο Προμηθέας πλησίασε φτάνοντας σε μια πολύ σπουδαία νίκη.

O Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους με καλάθι του Αγκμπελίζ (9-3). Το Περιστέρι απάντησε με 8-0 σερί και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Γκουτιέρεζ και καλάθι του Πέτεγουεϊ. Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια κατάφερανα να χτίσουν διαφορά 8 πόντων με τρίποντο του Κρόκετ (13-20) με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-24.

Ο Προμηθέας κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου με τον Γκραντ (26-26), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν του έδωσαν την ευκαιρία να πάρει κεφάλι. Μάλιστα στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου και με το σκορ στο 30-31, έτρεξαν επιμέρους 12-1 φτάνοντας σε διψήφια επίπεδα την διαφορά (31-43) με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 34-43 με έμμεσο τρίποντο του Γκραντ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με τους Κυανοκίτρινους να διατηρούν το προβάδισμα τους πότε λίγο πάνω πότε λίγο κάτω από τους δέκα πόντους για αρκετή ώρα. Η διαφορά έφτασε στους 11 με τρίποντο του ΜακΛίν (44-55), με τους Πατρινούς να απαντούν με τους Αγραβάνη και Γκραντ μειώνοντας στους 6 (49-55).Ο Προμηθέας κατάφερε να μειώσει μέχρι και στους 4 πόντους (53-57) με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 53-60 με τρίποντο του ΜακΛίν.

Η τέταρτη περίοδος ήταν υπόθεση του Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο πρώην γκαρντ του Προμηθέα πήρε φωτιά στο «Δ.Τόφαλος» και με τρία συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να πάει και πάλι το Περιστέρι στο +12 (57-69). Οι Πατρινοί έφτασαν και πάλι στις δύο κατοχές το παιχνίδι με τους Αγραβάνη και Γκραντ (66-71), ωστόσο η ομάδα του Μανωλόπουλου δεν επέτρεψε περαιτέρω μείωση του σκορ και έφτασε στην νίκη με το τελικό 66-83

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 34-43, 53-60, 66-83