overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – Ολυμπιακός 66-85 – Πέρασε από την Πάτρα και τώρα… Μονακό

Ο Ολυμπιακός είχε μία εύκολη μέρα στην Πάτρα, επικρατώντας 85-66 του Προμηθέα, στο πλαίσιο εξ αναβολής αγώνα της Basket League.

Εντός έδρας ήττα με σκορ 85-66 γνώρισε ο Προμηθέας από τον Ολυμπιακό στην Πάτρα, στο πλαίσιο εξ αναβολής αγώνα της Basket League. Μετά και από το αποτέλεσμα αυτό οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 19 νίκες και μόλις 1 ήττα, ενώ οι ηττημένοι πλέον έχουν 11 νίκες και 7 ήττες.

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών αναδείχθηκε ο ΜακΚίσικ με 21 πόντους. Από την άλλη για την ομάδα του Ηλία Ζούρου ξεχώρισε ο Τανούλης με 16 πόντους.

Δεν άντεξε ο Προμηθέας – Κυρίαρχος από την αρχή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να κυριαρχήσει από την αρχή.  Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα πήρε διαφορά από νωρίς. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 7-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Προμηθέας βρήκε τρόπο να αντιδράσει. Βελτίωσε την άμυνα του και περιόρισε τη δραστηριότητα των «ερυθρόλευκων». Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν αν διατηρήσουν διψήφιες διαφορές, με το ημίχρονο να λήγει 33-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε εκ νέου φουριόζος στο παρκέ. Πάλι είχε ως όπλο την άμυνά του, καθώς δέχθηκε μόλις 16 πόντους. Η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 50-67.

Στην τελική ευθεία η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Όσο κι αν προσπάθησε ο Προμηθέας κατάφερε να διατηρεί μεγάλες υπέρ του διαφορές μέχρι το τελικό 66-85.

Τα δεκάλεπτα: 7-27, 33-44, 50-67, 66-85.