overfm.gr | Eurocup | Προμηθέας – Μπούρσασπορ 83-80: Σεφτές με… θρίλερ

Ο Προμηθέας πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό Eurocup επικρατώντας με 83-80 της Μπούρσασπορ στο «Δημήτρης Τόφαλος».

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Ηλία Ζούρου στον πάγκο του Προμηθέα. Η ομάδα της Πάτρας με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χάρη Γιαννόπουλο επέστρεψε από το -15 και επικράτησε με 83-80 επί της Μπούρσασπορ, παίρνοντας την πρώτη νίκη της στο Eurocup.

O MVP: Ο Χάρης Γιαννόπουλος. Μπορεί να μην είχε το καλύτερο PIR για τον Προμηθέα, ωστόσο μίλησε όταν έπρεπε. Πέτυχε 12 συνεχόμενους πόντους (καλάθι και φάουλ και τρίποντο και φάουλ) στην τέταρτη περίοδο βάζοντας μπροστά την ομάδα του. Συνολικά είχε 14 πόντους.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η στιγμή της αντεπίθεσης του Προμηθέα. Οι Πατρινοί κατάφεραν από το μείον 14, 5:23’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου να φτάσουν στο καλάθι στο φινάλε. Με το μομέντουν ξεκάθαρα υπέρ του, ο Προμηθέας είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κέντρικ Ρέι. Ο Αμερικανός μπορεί να τελείωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, ωστόσο οι 8 από αυτούς ήταν βολές. Παράλληλα μοίρασε μόλις 2 ασίστ για 6 λάθη σε35 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε 0/6 δίποντα.

THE POINT: Το ποσοστό 39% του Προμηθέα πίσω από την γραμμή των 6.75. Ήταν ο τρόπος να ανοίξει η άμυνα των Τούρκων και να γίνει η ανατροπή.

Προμηθέας – Μπούρσασπορ 83-80: Καλύτερο ξεκίνημα των Τούρκων

Το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με τρεις πόντους με βολές του Φρίμαν (7-10), ωστόσο ο Προμηθέας απάντησε με τους Ρογκαβόπουλο και Γκραντ (11-10).

Σε εκείνο το σημείο, δηλαδή στα μισά της περιόδου, ο Προμηθέας κόλλησε επιθετικά, με την Μπούρσασπορ να χτίζει διαφορά 7 πόντων (12-19) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και κατάφεραν να φτάσουν σε διψήφια επίπεδα (16-26) με τους πατρινούς να απαντάνε με τρίποντο του Μάιλς (19-26). Ο Προμηθέας ισορρόπησε στην συνέχεια χωρίς όμως να καταφέρνει να ψαλιδίσει την διαφορά, η οποία συνέχισε να βρίσκεται κοντά στους δέκα πόντους. To σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα με τους Τούρκους να διατηρούν προβάδισμα 10 πόντων (30-40).

Προμηθέας – Μπούρσασπορ 83-80: Επιστροφή με… εκτελεστή Γιαννόπουλο

H Μπούρσασπορ κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά στους 15 πόντους με ένα μικρό σερί 5-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης, και την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα περίπου μέχρι τα μισά της περιόδου.

Ο Προμηθέας σε εκείνο το σημείο βελτίωσε αισθητά την άμυνα του και κατάφερε να μειώσει στους 9 με τρίποντο του Ρέι (40-49). Η αντεπίθεση του Προμηθέα συνεχίστηκε και με επιμέρους σκορ 11-4 οι Πατρινοί κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι (51-53).

Η τέταρτη περίοδος έχει ένα όνομα, Χάρης Γιαννόπουλος. Ο σουτέρ των πατρινών το πήρε προσωπικά, και πετύχαινε το ένα καλάθι μετά το άλλο. Αρχικά έβαλε μπροστά τον Προμηθέα με καλάθι και φάουλ (56-55) και ακολούθησε ένα κρεσέντο με 12 πόντους συνολικά για να πάρει ο Προμηθέας αέρα 6 πόντων (65-59).

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τέσσερις με τρίποντο του Νίνταμ τρία λεπτά πριν το τέλος και στο καλάθι λίγο αργότερα (68-66). Το παιχνίδι ήρθε στα ίσα 46” πριν το τέλος με αδικαιολόγητη αδράνεια και τελείως ελεύθερο διάδρομο για λέι απ για το 68-68, το οποίο ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας.

Νίκη με Ρέι και Γκραντ!

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην παράταση με τον Προμηθέα να τρέχει σερι 4-0, για να απαντήσει ο Νίνταμ με τρίποντο (72-71). Ο Ρέι απάντησε με τρίποντο με τους Τούρκους να μειώνουν πάλι στο καλάθι (75-73). Στην συνέχεια ο Προμηθέας έτρεξε σερί 5-0 ανεβάζοντας την διαφορά στους 7 πόντους (80-73), για να πάρει τελικά την νίκη με 83-80.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 40-49, 51-53, 68-68 κ.α., 83-80