overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – Κολοσσός 76-61: Πάτησε κορυφή

Προμηθέας – Κολοσσός 76-61: Πάτησε κορυφή. Οι Πατρινοί με εξαιρετική άμυνα νίκησαν τους Ροδίτες και προσωρινά είναι μόνοι πρώτο στη βαθμολογία.

Ο Προμηθέας του Ηλίου Ζούρου αρχίζει και βρίσκει ρυθμό. Το έδειξε και κόντρα στον Κολοσσό. Οι Πατρινοί κάνοντας ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και με «όπλο» την άμυνα, έφτασαν σε μια άνετη νίκη. Προμηθέας – Κολοσσός 76-61: Πάτησε κορυφή.

O MVP: Οι Πατρινοί είχαν πολλούς διακριθέντες. Αυτός που ξεχώρισε περισσότερο ήταν ο Κέντρικ Ρέι. Έκανε μια «γεμάτη» εμφάνιση με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα κόψιμο.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Προμηθέα στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο. Δέχθηκε 20 στο πρώτο και το τελευταίο, αλλά 21 πόντους στο δεύτερο και το τρίτο. Εκεί έχτισε τη μεγάλη διαφορά.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κένι Γουίλιαμς δεν βοήθησε καθόλου. Με απολογισμό 3/12 σουτ, αλλά και 3 λάθη. Είναι παίκτης που δίνει πολλά στους Ροδίτες, αλλά σήμερα ήταν απών και αυτό στοίχισε αρκετά.

THE POINT: Η ομάδα της Πάτρας είχε 16 ασίστ για 16 λάθη, αλλά ο Κολοσσός ήταν ακόμα πιο κακός με 11 ασίστ για 14 λάθη. Μαζί τη μεγάλη διαφορά στα δίποντα (56% με 32%), επικράτησε δίκαια.

Η ανάλυση του αγώνα

Τα πρώτα 3 λεπτά του ματς ανήκαν στον Κολοσσό (6-10), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ο Προμηθέας άλλαξε… τσιπάκι και άρχισε να παίζει στο δικό του. Παρότι στην πρώτη περίοδο οι Δωδεκανήσιοι ήταν μέσα στο ματς, ο Τζεράι Γκραντ το πήρε πάνω του κι άρχισε να χτίζει μια μικρή διαφορά υπέρ του Προμηθέα (24-20). Σημαντική η προσφορά και του Αγραβάνη και του Ρέι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Έλληνες των Πατρινών (σ.σ.: Αγραβάνης, Γιαννόπουλος, Ρογκαβόπουλος) έδωσαν λύσεις. Με την ομάδα της Ρόδου, πάντως, να μένει κοντά στο σκορ χάρη στον Τιλί (41-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι Πατρινοί πάτησαν γκάζι, με άμυνα που «τσάκισε» τον Κολοσσό και πολλές λύσεις στην επίθεση. Οι παίκτες του Ζούρου εκτελούσαν από όλα τα σημεία, με τη διαφορά να ανεβαίνει συνεχώς. Επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο 25-9 και στο 30ό λεπτά βρέθηκαν στο +25 (66-41). Το ματς είχε τελειώσει και στην τελευταία περίοδο ειδικά ο Προμηθέας είχε πολλές αλλαγές. Με τον Ζούρο να δίνε χρόνο σε Μπαζίνα και Τανούλη. Ο Κολοσσός περιόρισε το εύρος της ήττας, αλλά προσγειώθηκε… απότομα στην Πάτρα μετά τη νικηφόρα αποτελέσματα των προηγούμενων αγωνιστικών. Προμηθέας – Κολοσσός 76-61: Πάτησε κορυφή.

Δεκάλεπτα: 24-20, 41-32, 66-41, 76-61.