overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – Άρης 62-82: Αυτοκράτορας στην Πάτρα

Ο Άρης και η άμυνα του έκαναν τη δουλειά, ο Προμηθέας δεν είχε καθαρό μυαλό και υπομονή, με τους Κίτρινούς να παίρνουν ένα πολύ σπουδαίο διπλό επικρατώντας με 82-62 μέσα στην Πάτρα.

Ο Άρης πανηγύρισε ένα τεράστιο διπλό στην Πάτρα, καθώς επικράτησε με επί του Προμηθέα στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη στο πρωτάθλημα, ενώ ο Προμηθέας γνώρισε την δεύτερη ήττα του.

O MVP: Ο Κέλι. Ο ψηλός του Άρη τα έκανε όλα στο παρκέ. Τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 15  ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η άμυνα του Άρη. Ο Γιάννης Καστρίτης με την άμυνα ζώνης και την προστασία της ρακέτας του, δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Πατρινούς, που οδηγήθηκαν σε πολλά τρίποντα τα οποία μάλιστα δεν ήταν ελεύθερα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κέντρικ Ρέι. Ο Αμερικανός γκαρντ του Προμηθέα ήταν άφαντος στο εκτελεστικό παιχνίδι της ομάδας του. Μπορεί να μοίρασε 10 ασίστ ωστόσο έμεινε άποντος στην αναμέτρηση με 0/8 σουτ.

THE POINT: Το τραγικό 15% του Προμηθέα στην περιφέρεια. Το οξύμωρο είναι ότι παρά την αστοχία τους, οι Πατρινοί εκτέλεσαν 32 τρίποντα και έβαλαν τα 5.

Προμηθέας – Άρης 62-82: Γιαννόπουλος vs Χανλαν σημειώσατε x

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ το οποίο ήταν ισόπαλο (8-8) στα μισά του δεκαλέπτου. Ο Άρης με συνεχόμενους πόντους του Χάνλαν και καλάθι του Κέλι κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών κατοχών (10-18) με επιμέρους σκορ 10-2. Ο Προμηθέας απάντησε με πέντε πόντους του Γιαννόπουλου και κάρφωμα του Χαντ (18-18) με το δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο (20-20).

Προμηθέας – Άρης 62-82: H άμυνα των Κίτρινων μπλόκαρε τους Πατρινούς

Στο πρώτο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου κυριάρχησαν οι άμυνες, με το σκορ να μένει χαμηλά και τις δύο ομάδες να είναι κοντά (25-27). Ο Άρης με την άμυνα του μπλόκαρε τον Προμηθέα οδηγώντας τον σε άστοχα τρίποντα και κατάφερε να αγγίζει διψήφια διαφορά (27-36) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Προμηθέας μείωσε με τον Γκραντ στο 30-36 του ημιχρόνου.

Προμηθέας – Άρης 62-82: Οι Κίτρινοι έβαλαν τις βάσεις για το «διπλό»

Ο Άρης συνέχισε να βάζει δύσκολα στον Προμηθέα με την άμυνα του, βρήκε εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφερε να χτίσει διψήφια διαφορά μετά από τρία λεπτά στην επανάληψη (33-44). Ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί στην αναμέτρηση με την διαφορά να φτάνει μέχρι του 16 πόντους (35-51). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με τον Προμηθέα απλά να καταφέρνει να μειώσει στο φινάλε (42-53).

Παραδόθηκαν οι Πατρινοί

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Ο Προμηθέας προσπάθησε να μειώσει ωστόσο τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ δεν τον άφησαν να το κάνει. Ο Άρης έφτασε μέχρι το +18 με καλάθι του Νετζήπογλου 4 λεπτά πριν το τέλος (54-72), σβήνοντας ουσιαστικά κάθε ελπίδα στους Πατρινούς. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τον Άρη να φεύγει θριαμβευτής από το Δημήτρης Τόφαλος με το τελικό 82-62.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82