overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – ΑΕΚ 77-73: Βήμα τρίτης θέσης για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας νίκησε με 77-73 την – με μόλις τρεις ξένους – ΑΕΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος.

Ο Προμηθέας έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος της Basket League, επικρατώντας με 77-73 της – με μόλις τρεις ξένους – ΑΕΚ στο «Δημήτρης Τόφαλος». Η Ένωση κατάφερε να επιστρέψει από το μείον 14 και να περάσει μπροστά στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ στους μικρούς τελικούς.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τον Προμηθέα να έχει μικρό προβάδισμα και να καταφέρνει να χτίσει διαφορά 6 πόντων με τους Γκραντ και Χριστοδούλου λίγο μετά τα μισά της περιόδου (13-7). Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο καλάθι με τρίποντα των Κατσίβελη και Γκίκα (15-13) με τους Πατρινούς να απαντούν με τον Αγκμπελίζ (17-13). Η ΑΕΚ απάντησε ξανά με σερί 5-0 περνώντας μπροστά στο σκορ (17-18) με τον Προμηθέα να κλείνει προηγούμενος το δεκάλεπτο με καλάθι του Γκραντ (19-18).

H AEK μπήκε καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και μετά το 21-20 που έγινε με καλάθι του Γκαρντ κατάφερε να τρέξει σερί 7-0 και να προηγηθεί και αυτή με την σειρά της με 6 πόντους (21-27). Ο Προμηθέας απάντησε άμεσα και εμφατικά με σερί 13-0 και τον Λούντζη να κάνει το 34-27.ΟΙ Πατρινοί διατήρησαν τα ηνία μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων (40-32).

H ΑΕΚ μείωσε στους 5 πόντους με τρίποντο του Γκίκα (42-35) στο ξεκίνημα  της επανάληψης με τον Προμηθέα να απαντάει με επιμέρους 12-3 για να εκτοξεύσει την διαφορά στους 14 πόντους (52-38). Η ΑΕΚ δεν παράτησε το παιχνίδι και αργά και σταθερά κατάφερε να μειώσει στους 6 με έξι συνεχόμενους πόντους του Γόντικα (59-53). Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ να είναι 61-55.

H αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με την διαφορά να πέφτει στους 4 πόντους μετά από βολές του Χρυσικόπουλου (67-63), με τον Νίκο Ζήση να μειώνει στο καλάθι κάνοντας το παιχνίδι ντέρμπι (67-65), με τον πολύπειρο Έλληνα γκαρντ να βάζει μπροστά την ΑΕΚ με συνεχόμενες βολές (67-68).

Στην συνέχεια το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Ο Χρυσικόπουλος απάντησε στις βολές του Γκαρντ (69-70), με τον Αμερικανό να είναι εύστοχος και πάλι από την γραμμή βάζοντας μπροστά τον Προμηθέα (71-70), ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Ο Λούντζης έδωσε αέρα τριπόντου στην ομάδα του (73-70) με τον Νίκο Ζήση να κερδίζει φάουλ σε σουτ τριών πόντων και να είναι αλάνθαστος από την γραμμή για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα 32” πριν το τέλος. Ο Τζεράι Γκραντ κέρδισε φάουλ 12” πριν το τέλος και έβαλε τον Προμηθέα μπροστά (75-73), με τον Κατσίβελη να χάνει την ευκαιρία να φέρει τον παιχνίδι στα ίσα χάνοντας τις βολές που κέρδισε.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-32, 61-55, 77-73