Εθνικές Ομάδες

Προκριματικά Μουντιάλ: Ζορίστηκε η Αγγλία, «ντόρτια» η Ουγγαρία [vids]

Προκριματικά Μουντιάλ: Εύκολο βράδυ είχαν Ουγγαρία και Αλβανία, ενώ η Αγγλία τα «χρειάστηκε» με την Πολωνία για τον 9ο όμιλο για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

31.03.2021 | 23:45

Οι Άγγλοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα, με τον Κέιν να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 19′ για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος, μετά από τραγικό λάθος του Στόουνς στην άμυνα, ο Μόντερ έκανε εύκολα το 1-1 στο 58′. Την τελευταία λέξη είχαν όμως οι Άγγλοι, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Στόουνς βρήκε με κεφαλιά τον Μαγκουάιρ και εκείνος έγραψε το 2-1 στο 85′.

Η Αλβανία δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στον Σαν Μαρίνο, με τον Μανάι να ανοίγει το σκορ στο 63′ για τους φιλοξενούμενους. Το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα έκανε στο 85′ ο Ουζούνι.

Η Ουγγαρία αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ανδόρα, παίρνοντας μία εύκολη νίκη. Ο Φιόλα έκανε το 1-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ οι Γκατζάγκ και Κλαϊνχάισλερ αύξησαν στο 51′ και το 58′ την διαφορά στα τρία γκολ. Ο Νέγκο πέτυχε και 4ο γκολ για τους «Μαγιάρους» στο 90′, προτού ο Πούτζολ πετύχει με πέναλτι στο 93′ το τελικό 1-4.

Αγγλία – Πολωνία 2-1 (19′ Κέιν, 85′ Μαγκουάιρ  – 58′ Μόντερ)

Αγγλία (Σαουθγκέιτ): Πόουπ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ράις, Φίλιπς, Φόντεν, Στέρλινγκ, Κέιν, Μάουντ

Πολωνία (Σόουζα): Χέλικ, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Μπερεζίνσκι, Κρικόβιακ, Μόντερ, Ρίμπους, Ζιελίνσκι, Σφιντέρσκι, Πιόντεκ

Άγιος Μαρίνος – Αλβανία 0-2 (63′ Μανάι, 85′ Ουζούνι)

Άγιος Μαρίνος (Βαρέλα): Μπενεντετίνι, Μπαστινίνι, Φάμπρι, Σιμοντσίνι, Ρόσι, Παλάτσι, Τομασίνι, Γκολινούτσι, Μουλαρόνι, Νάνι, Μπεράρντι

Αλβανία (Ρέτζα): Στρακόσια, Βέσελι, Ατζέτι, Τζιμίστι, Χισάι, Λάτσι, Ραμαντάνι, Μπάρε, Λενιάνι, Μπρόχα, Μανάι

Ανδόρα – Ουγγαρία 1-4 (92′ Πούτζολ – 45+2′ Φιόλα, 51′ Γκατζάγκ, 58′ Κλαϊνχάισλερ, 90′ Νέγκο)

Ανδόρα (Άλβαρες): Γκόμες, Σαν Νίκολας, Λοβέρα, Γκαρθία, Χιμένεθ, Α. Μαρτίνες (62′ Κ. Μαρτίνες), Βιεϊρά, Βάλες, Κέρβος, Κούκου, Αλάεθ

Ουγγαρία (Ρόσι): Ντιμπούς, Χάνγκια, Ατίλα Σάλαϊ, Λανγκ, Φιόλα, Λόβρεντσιτς, Κλαϊνχάισλερ, Νατζ (61′ Σίγκερ), Καλμάρ, Άνταμ Σάλαϊ, Νίκολιτς