overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Προκριματικά Μουντιάλ: Ζορίστηκε η Αγγλία, «ντόρτια» η Ουγγαρία [vids]

Προκριματικά Μουντιάλ: Εύκολο βράδυ είχαν Ουγγαρία και Αλβανία, ενώ η Αγγλία τα «χρειάστηκε» με την Πολωνία για τον 9ο όμιλο για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Οι Άγγλοι πήραν νωρίς το προβάδισμα στον αγώνα, με τον Κέιν να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 19′ για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος, μετά από τραγικό λάθος του Στόουνς στην άμυνα, ο Μόντερ έκανε εύκολα το 1-1 στο 58′. Την τελευταία λέξη είχαν όμως οι Άγγλοι, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Στόουνς βρήκε με κεφαλιά τον Μαγκουάιρ και εκείνος έγραψε το 2-1 στο 85′.

Η Αλβανία δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στον Σαν Μαρίνο, με τον Μανάι να ανοίγει το σκορ στο 63′ για τους φιλοξενούμενους. Το 2-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα έκανε στο 85′ ο Ουζούνι.

Η Ουγγαρία αντιμετώπισε εκτός έδρας την Ανδόρα, παίρνοντας μία εύκολη νίκη. Ο Φιόλα έκανε το 1-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ οι Γκατζάγκ και Κλαϊνχάισλερ αύξησαν στο 51′ και το 58′ την διαφορά στα τρία γκολ. Ο Νέγκο πέτυχε και 4ο γκολ για τους «Μαγιάρους» στο 90′, προτού ο Πούτζολ πετύχει με πέναλτι στο 93′ το τελικό 1-4.

Αγγλία – Πολωνία 2-1 (19′ Κέιν, 85′ Μαγκουάιρ  – 58′ Μόντερ)

Αγγλία (Σαουθγκέιτ): Πόουπ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ράις, Φίλιπς, Φόντεν, Στέρλινγκ, Κέιν, Μάουντ

Πολωνία (Σόουζα): Χέλικ, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Μπερεζίνσκι, Κρικόβιακ, Μόντερ, Ρίμπους, Ζιελίνσκι, Σφιντέρσκι, Πιόντεκ

Άγιος Μαρίνος – Αλβανία 0-2 (63′ Μανάι, 85′ Ουζούνι)

Άγιος Μαρίνος (Βαρέλα): Μπενεντετίνι, Μπαστινίνι, Φάμπρι, Σιμοντσίνι, Ρόσι, Παλάτσι, Τομασίνι, Γκολινούτσι, Μουλαρόνι, Νάνι, Μπεράρντι

Αλβανία (Ρέτζα): Στρακόσια, Βέσελι, Ατζέτι, Τζιμίστι, Χισάι, Λάτσι, Ραμαντάνι, Μπάρε, Λενιάνι, Μπρόχα, Μανάι

Ανδόρα – Ουγγαρία 1-4 (92′ Πούτζολ – 45+2′ Φιόλα, 51′ Γκατζάγκ, 58′ Κλαϊνχάισλερ, 90′ Νέγκο)

Ανδόρα (Άλβαρες): Γκόμες, Σαν Νίκολας, Λοβέρα, Γκαρθία, Χιμένεθ, Α. Μαρτίνες (62′ Κ. Μαρτίνες), Βιεϊρά, Βάλες, Κέρβος, Κούκου, Αλάεθ

Ουγγαρία (Ρόσι): Ντιμπούς, Χάνγκια, Ατίλα Σάλαϊ, Λανγκ, Φιόλα, Λόβρεντσιτς, Κλαϊνχάισλερ, Νατζ (61′ Σίγκερ), Καλμάρ, Άνταμ Σάλαϊ, Νίκολιτς