overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Προκριματικά Μουντιάλ: Πρόκριση για τη Νιγηρία

Προκριματικά Μουντιάλ: Πρόκριση για τη Νιγηρία. Πρωτιά στον 3ο όμιλο και συμμετοχή στα μπαράζ. Τρία γκολ για την αδιάφορη Λιβερία.

Δύο αποτελέσματα έκαναν στη Νιγηρία. Αλλά τελικά πέτυχε το στόχο της με το δεύτερο. Με την ισοπαλία κόντρα στο Πράσινο Ακρωτήρι. Προκριματικά Μουντιάλ: Πρόκριση για τη Νιγηρία

Προκριματικά Μουντιάλ: Πέρασαν οι «Σούπερ Αετοί»

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι προηγούμενοι στο σκορ, μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Όσιμεν. Ωστόσο το Πράσινο Ακρωτήρι ισοφάρισε αμέσως στο 5′ με τον Στοπίρα και οι ελπίδες του για πρόκριση αυξήθηκαν. Ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο τέρμα οι φιλοξενούμενοι. Έτσι, το ματς ανάμεσα στους «Σούπερ Αετούς» και το Πράσινο Ακρωτήρι έληξε ισόπαλο 1-1. Μια ισοπαλία που έδωσε στη Νιγηρία την πρωτιά στον όμιλο. Οι «Σούπερ Αετοί» στρέφει την προσοχή της στους αγώνες μπαράζ που έρχονται, τον Μάρτιο, για την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Προκριματικά Μουντιάλ: Ξέσπασε η Λιβερία

Η Λιβερία ήταν σε πολύ καλή ημέρα και επικράτησε 3-1 της Κεντροαφρικανικής Δημοκρατίας. Το πρώτο γκολ μπήκε για τους γηπεδούχους στο 2ο λεπτό με τον Μακ Κόλεϊ και το δεύτερο λίγα λεπτά αργότερα, στο 8′, με τον Γουίλσον. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 61′ με τον Ενγκομά (2-1). Όμως, ο Γουίλσον κατάφερε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να κάνει το 3-1 στο 74′ και να δώσει την νίκη στους γηπεδούχους. Με αυτό το αποτέλεσμα απέφυγαν να τερματίσουν στην τελευταία θέση του ομίλου.

Προκριματικά Μουντιάλ: Βαθμολογία Γ’ Ομίλου