overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Προκριματικά Μουντιάλ: Έριξε 7άρα η Κροατία

Προκριματικά Μουντιάλ: Έριξε 7άρα η Κροατία. Πέτυχε το στόχο της και με νίκη στον «τελικό» της πρόκρισης κόντρα στη Ρωσία, πάει Κατάρ.

Η Κροατία πέτυχε μια από τις μεγαλύτερες σε έκταση νίκες της ιστορίας της, πετυχαίνοντας επτά τέρματα στη Μάλτα. Αποτέλεσμα που την κράτησε «ζωντανή» στην απευθείας πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Την Κυριακή την περιμένει ο εντός έδρας «τελικός» με τη Ρωσία. Προκριματικά Μουντιάλ: Έριξε 7άρα η Κροατία

Προκριματικά Μουντιάλ: Καταιγιστική η Κροατία

Η Κροατία ήθελε και νίκη στη Μάλτα, αλλά και πολλά γκολ. Τα πέτυχε και τα δύο. Η αρχή έγινε στο 6′ με τον Πέρισιτς, για να έρθει στο 22′ ο Καλέτα και να κάνει το 0-2. Η Μάλτα μείωσε μεν με το αυτογκόλ του Μπρόζοβιτς στο 31′, αλλά από εκεί και πέρα ήρθε η «καταιγίδα». Ο Πάσαλιτς στο 39′ έκανε το 1-3 και ο Μόντριτς έκλεισε το ημίχρονο βάζοντας το τέταρτο γκολ στις καθυστερήσεις. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε εξίσου εντυπωσιακά για τους Κροάτες με τον Μάγερ να κάνει στο 47′ το 1-5 και τον Κράμαριτς να σημειώνει το έκτο γκολ στο 53′. Το σκορ έκλεισε για τους φιλοξενούμενους ο Μάγερ, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα (1-7). Προκριματικά Μουντιάλ: Έριξε 7άρα η Κροατία.

Προκριματικά Μουντιάλ: Ισόπαλες σε κακό παιχνίδι

Ρουμανία και Ισλανδία έμειναν στο «στείρο» 0-0, σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις και κακό θέαμα. Αν υπάρχει μια ομάδα που απείλησε λίγο την αντίπαλη εστία, αυτή ήταν η Ρουμανία. Είχαν επτά τελικές, ενώ οι Ισλανδοί καμία. Το αποτέλεσμα αυτό αποτελεί «γκέλα» για τους Ρουμάνους, που έπεσε στην 3η θέση του ομίλου, στο -1 από τη Βόρεια Μακεδονία. Περιμένουν οι Ισλανδοί να τους κάνουν… δώρο, ενώ εκείνοι να νικήσουν το αδιάφορο Λιχτενστάιν για να τερματίσουν δεύτεροι και να πάρουν το εισιτήριο για τα μπαράζ πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Προκριματικά Μουντιάλ: Η Σλοβακία «έσωσε» το βαθμό

Η αλήθεια είναι ότι και οι δυο ομάδες ήταν αδιάφορες και δεν είχαν ελπίδες για να πετύχουν κάτι καλό. Ωστόσο αυτό δεν τις εμπόδισε να προσφέρουν ωραίο θέαμα και να δείξουν ότι έχουν προοπτικές για κάτι καλύτερο μελλοντικά. Οι φιλοξενούμενοι Σλοβένοι προηγήθηκαν στο 18′. Ο Σπόραρ έκανε μια ωραία σέντρα και ο Ζάιτς με κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Όλα άλλαξαν στο 58′, όταν ο Μπλάζιτς έκανε ένα άτσαλο μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι μετά από χρήση του VAR και τον ποδοσφαιριστή να αποβάλλεται. Ο Ντούντα ανέλαβε την εκτέλεση και ισοφάρισε για τους Σλοβάκους (1-1). Οι Σλοβένοι, ακόμα και με δέκα παίκτες, δεν επηρεάστηκαν και στο 62′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μέβλιτσα πέτυχε με κεφαλιά το 1-2. Αλλά οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν με το δυνατό σουτ του Στρέλετς, στο 74′.