overfm.gr | Ligue 1 | Πριγκίπησα στο τέλος του 2022 ήταν η Μονακό

Με μεγάλη νίκη επί της Οσέρ με 3-2 στο «Αμπέ Ντε Σαμπ» έκλεισε το 2022 η Μονακό πιάνοντας στην τέταρτη θέση την Μαρσέιγ.

Ιδανικά έκλεισε το 2022 η Μονακό η οποία επικράτησε της Οσέρ με 3-2 στο «Αμπέ Ντε Σαμπ» με αποτέλεσμα να πιάσει στην τέταρτη θέση την Μαρσέιγ. Οι γηπεδούχοι με αυτην την ήττα βρίσκονται στην 17η θέση μαζί με την Μπρεστ. Ο Μπεν Σεκίρ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές καθώς πέτυχε ντοπιέτα.

Οι νεοφώτιστοι προηγήθηκαν με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νιάνγκ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον ίδιο τρόπο ισοφαρισαν οι «Μονεγάσκοι» με τον Μπεν Γιεντερ. Μάλιστα πήραν και κεφάλι στο σκορ στο 58′ με τον Μπεν Σεκίρ για να ισοφαρίσει 10 λεπτά αργότερα για την Οσέρ ο Φοφανά με αυτογκόλ. Την νίκη στην Μονακό χάρισε ο Μπεν Σεκίρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 85′.