overfm.gr | Premier League | Πρέμιερ Λιγκ – Επέστρεψε στην κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι, λύτρωση στις καθυστερήσεις για Έβερτον

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε 3-0 της Μπράιτον, επιστρέφοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Για ένα ημίχρονο άντεξε η Μπράιτον στο «Έτιχαντ». Οι «γλάροι» στο πρώτο μέρος με τη συμπαγή τους άμυνα έβαλαν δύσκολα στη Μάντσεστερ Σίτι. Οι «πολίτες» βελτίωσαν θεαματικά την εικόνα τους στο δεύτερο μέρος και επανήλθαν στη πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το σύνολο του Πεπ Γκουαρδιόλα παραμένει στο +1 από τη Λίβερπουλ έχοντας να δώσει έξι ακόμα αναμετρήσεις.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας άνοιξαν το σκορ στο 53’ με πλασέ του Μαχρέζ. Στο 65’ ο Φόντεν έπιασε το σουτ εκτός περιοχής να με τη μπάλα να κοντράρει σώμα του Μουεπού και να καταλήγει στα δίχτυα του Σάντσεθ για το 2-0. Ο Μπερνάντο Σίλβα με έξοχο πλασέ εκτός περιοχής στο 82’ σφράγισε τη νίκη των «πολιτών» και την επιστροφή στην κορυφή.

Στο «Γκούντισον Παρκ» η Έβερτον με γκολ του Ριτσάρλισον στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας. Τα «ζαχαρωτά» κινδύνευσαν με μια ακόμα φετινή ήττα αλλά πήραν έναν βαθμό και συνεχίζουν την προσπάθεια εξασφάλισης της παραμονής τους στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Νιούκαστλ επιβλήθηκε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας και «σκαρφάλωσε» στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι «καρακάξες» πλέον απέχουν μια νίκη από την μαθηματική εξασφάλιση της παραμονής. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.