overfm.gr | Premier League | Premier League: Επιστροφή στις νίκες για Άρσεναλ, έμεινε τελευταία η Νιούκαστλ

Η Άρσεναλ επικράτησε με σκορ 2-0 της Νιούκαστλ και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η Άρσεναλ μετά την βαριά ήττα από την Λίβερπουλ επέστρεψε στις νίκες, αφού με σκορ 2-0 κέρδισε την ουραγό Νιούκαστλ. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα με αυτή τη νίκη έφτασε τους 23 πόντους και την 5η θέση, όσους έχει και η Γούεστ Χαμ, ενώ από την πλευρά της η Νιούκαστλ… βυθίστηκε παραπάνω στην βαθμολογία αφού έμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 6 πόντους.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέρα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε πως μπήκε στο παιχνίδι με σκοπό να πάρει τη νίκη, ωστόσο στα πρώτα 45 λεπτά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Κάπως έτσι το Α΄μέρος τελείωσε δίχως σκορ με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Ωστόσο στην επανάληψη οι «κανονιέρηδες» κατάφεραν να μπουν από νωρίς σε θέση οδηγού στο παιχνίδι, καθώς μετά από μια όμορφη ομαδική προσπάθεια ο Σακά στο 56 έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Όπως είναι λογικό αυτή η εξέλιξη έφερε ντελίριο ενθουσιασμού στο «Έμιρειτς» με την Άρσεναλ να φτάνει λίγα λεπτά αργότερα και στην επίτευξη 2ου γκολ.

Συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό ο Μαρτινέλι ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, έκανε το 2-0, όταν με πολύ όμορφο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντουμπράφκα για 2η φορά στο παιχνίδι. Όπως είναι λογικό μετά από αυτή την εξέλιξη το παιχνίδι πήγε πλήρως στα μέτρα της Άρσεναλ η οποία έψαξε και ένα 3ο τέρμα, δίχως ωστόσο επιτυχία.

Εν τέλει το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ στο παιχνίδι με την Άρσεναλ να δείχνει πως ξεπέρασε την ήττα από την Λίβερπουλ και με ένα εύκολο 2-0 να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα, την στιγμή που από την πλευρά της η Νιούκαστλ συνεχίζει να προβληματίζει και δείχνει πως αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά και αν δεν γίνουν πολύτιμες μεταγραφές την περίοδο του Γενάρη ο σύλλογος είναι μέσα στα φαβορί για να υποβιβαστεί από την Premier.