overfm.gr | Premier League | Premier League: Δύσκολη νύχτα για τους τελευταίους της βαθμολογίας!

Γουέστ Μπρομ και Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ήρθαν αντιμέτωπες με την ήττα από τις Λιντς και Μπέρνλι, με τα περιθώρια να στενεύουν έτσι ολοένα και περισσότερο.

Δύσκολη η 16η αγωνιστική για τις ομάδες που βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας της Premier League. Η Γουέστ Μπρομ ήρθε αντιμέτωπη με την βαριά εντός έδρας ήττα με 5-0 από την Λιντς, ενώ η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Μπέρνλι με 1-0.

Η βραδιά δεν ξεκίνησε καλά για την Γουέστ Μπρομ από την αρχή. Στο 8ο λεπτό ο Σόγερς στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και χάρισε το αυτογκόλ και το προβάδισμα στη Λιντς (1-0). Στη συνέχεια ο Αλιόσκι μεγάλωσε τη διαφορά των τερμάτων καθώς στο 31ο λεπτό και με ένα δυνατό σουτ από την άκρη της περιοχής, έγραψε το 2-0.

Το «πάρτι» για τους φιλοξενούμενους συνέχισε! Στο 36ο λεπτό ο Χάρισον, από την πάσα του Κλιχ, «νίκησε» τον Τζόνστοουν με σουτ εντός περιοχής και σημείωσε το 3-0! Έπειτα ο Ροντρίγκο με τη βοήθεια της τύχης κατάφερε να κάνει το 4-0 στο 40’, με ένα σουτ στο όριο της περιοχής το οποίο κόντραρε κάπου.

Η Λιντς δεν αρκέστηκε στα γκολ που είχε ήδη πετύχει και θέλησε να… πανηγυρίσει κι άλλο! Συγκεκριμένα στο 73’, ο Ραφίνια «εκτέλεσε εν ψυχρώ» τον αντίπαλο τερματοφύλακα με ένα ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής το οποίο κατέληξε στο αριστερό γάμα και διαμόρφωσε έτσι το τελικό 5-0.

Γουέστ Μπρομ: Τζόνστοουν, Φύρλονγκ, Ατζάγι, Ο’σι, Πελτιέ, Σόγερς, Ρόμπινσον, Φίλιπς (46′ Ιβάνοβιτς), Γκάλαχερ, Ντιανγκανά (73′ Κροβίνοβιτς), Γκαρντ (61′ Περέιρα)

Λιντς: Μελιέ, Αλιόσκι, Στρούγικ, Άιλινγκ, Ντάλας, Φίλιπς, Χάρισον, Κλιχ (58′ Σάκλετον), Ροντρίγκο (70′ Ερνάντες), Ραφίνια (81′ Κόστα), Μπάμφορντ

Στο άλλο ματς, η Μπέρνλι έδειξε στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ από την αρχή ότι αναζητά τη νίκη. Οι τελικές ευκαιρίες σημειώθηκαν από πολύ νωρίς αλλά το γκολ ήρθε στο 32ο λεπτό! Συγκεκριμένα, ο Μπρέιντι έστειλε μια πολύ επικίνδυνη σέντρα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, που βρήκε τον Μι με τον καλύτερο τρόπο, ο οποίος εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ με μια πολύ ωραία καρφωτή κεφαλιά (1-0). Αυτή ήταν και η πιο σημαντική ευκαιρία στο ματς, καθώς δεν υπήρξε και πολύ θέαμα.

Μπέρνλι: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ (9′ Μπένσον), Μπρέιντι, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Πίτερς, Γουντ, Μπαρνς (79′ Στίβενς)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Ράμσντεϊλ, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον (57′ Φλεκ), Στίφενς, Μουσέ (63′ Μπερκ), Αμπάντου (67′ Νόργουντ), ΜακΓκόλντρικ, Μπρούστερ, Όζμπορν

Έτσι, ακόμη πιο δύσκολη έγινε η θέση των ηττημένων. Από τη μία η Γουέστ Μπρομ παρέμεινε στη 19η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς, ενώ η Σέφιλντ στην 20η με μόλις 2.

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως η Σέφιλντ έχει σημειώσει το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα ομάδας στην Premier League, μη μπορώντας να πάρει νίκη στις πρώτες 16 αγωνιστικές της διοργάνωσης.