overfm.gr | Euroleague | Πράσινος…..Αστέρας στο Βελιγράδι

Μεγάλη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα πέτυχε στην «Χάλα Πιονόρ» ο Παναθηναϊκός χάρη στην άμυνα του στα τελευταία λεπτά.

Χάρη σε εκπληκτική άμυνα στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα επικρατώντας με 77-75 του Ερυθρού Αστέρα στην «Χάλα Πιονίρ» . Χαρακτηριστικό το ματς δυομιση περίπου λεπτά πριν το τέλος ήταν στο 73-68 αλλά με ένα σερί 7-0 των φιλοξενουμένων έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος από τους νικητές ο Γκριγκόνις με 17 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο πρώην πράσινος Μπέντιλ με 18.

Μουδιασμένη μπήκε η ομάδα του Ράντονοτς. Ο Μπέντιλ σε συνδυασμό με την κακή άμυνα έφεραν το σκορ στο 11-6. Παρότι ο Γκριγκόνις φορτώθηκε με φάουλ το «τριφύλλι» με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 11-12 . Στην συνέχεια άρχισε η αντεπίθεση των Σέρβων με τον Μίτροβιτς που στο 7′ έστειλε τους Σέρβους στο 18-14 με την πρωτη περίοδο να κλείνει με 24-18.

Με καλές άμυνες και με 2-9 σερί οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 26-27 στο 13′ με τους γηπεδούχους εκμεταλλεόμενοι τα λάθη του Παναθηναϊκού και να φτάνουν στο υπέρ τους 34-29. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Ράντονιτς. Με μπροστάρηδες τους Γκριγκόνις και Παπαγιάννη το «τριφύλλι» πήρε τα ηνία του ματς και το ημίχρονο το βρήκε προηγούμενο με 38-42.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε στο +6 (40-46) αλλά ο Ερυθρός Αστέρας με 5 σερί πόντους του Μπεντίλ μείωσε στον πόντο (45-46) στο 24′. Στην συνέχεια το δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα με τις δυο ομάδες να επιδιδονται σε πολλά λάθη και το προβάδισμα να εναλλάσεται συνεχώς και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε προηγούμενο τον  Παναθηναϊκό με 54-57.

Με τον Πονίτκα να κάνει την διαφορά οι «πράσινοι» διατήρησαν το προβάδισμα των τριών πόντων (58-61) αλλά με σερί 10-2 οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 68-63 στο 35′. Ακολούθησε ένα τρίποντο του Γκριγκόνις, με το καλάθι και φάουλ του Μάρτιν να φτάνει τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (73-68), την οποία οι Σέρβοι κράτησαν μέχρι το 37’. Όλα έδειχναν ότι η πλάστιγγα θα έγερνε για τους γηπεδούχους αλλά οι φιλοξενουμενοι με πέντε αναπάντητους πόντους παίζοντας εξαιρετική άμυνα ισοφάρισαν σε 73-73 . Ο Πονίτκα έκανε καθοριστικό κλέψιμο και με καλάθι στα 21” έκανε το 73-75. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ματς πήγε στη… ρουλέτα των βολών με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη με 77-75.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.