overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Πορτογαλία – Τουρκία 3-1 – Όλο και πιο κοντά στο Μουντιάλ ο Σάντος

Οι εκπληκτικοί Πορτογάλοι επιβλήθηκαν 3-1 της Τουρκίας και είναι με το ένα… πόδι στο Μουντιάλ του Κατάρ, μετά και τον αποκλεισμό των Ιταλών.

Μπορεί να ζορίστηκε, να χρειάστηκε η Τουρκία να χάσει πέναλτι, αλλά τελικά η Πορτογαλία κέρδισε 3-1. Και έτσι πέρασε στην τελική φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Και πλέον κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία, η ομάδα του Φερνάντο Σάντος θα παλέψει για την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Πορτογάλους ο Οτάβιο, που είχε ένα γκολ και μια ασίστ, εξαιρετικός ο Ζότα, προσπάθησε αρκετά αλλά δεν σκόραρε ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι Πορτογάλοι μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση. Άνοιξαν το σκορ μόλις στο 15’ με το τέρμα που σημείωσε ο Οτάβιο και λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (42’) διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον επιθετικό της Λίβερπουλ, Ζότα. Στην επανάληψη η Τουρκία μείωσε σε 2-1 στο 65’ με τον Μπουράκ Γιλμάζ, αλλά στο 85’ ο τελευταίος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει 2-2 όταν σε πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Ντιόγκο Κόστα, Νταλότ, Ντανίλο. Φόντε, Γκερέιρο (88′ Μέντες), Μπρούνο Φερνάντες (80′ Καρβάλιο), Μουτίνιο (88′ Νούνες), Μπερνάρντο Σίλβα. Ρονάλντο, Ντιόγκο Ζότα (71′ Φέλιξ), Οτάβιο (88′ Λεάο).

Τουρκία (Στέφαν Κουντς): Τσακίρ, Καμπάκ, Ντεμιράλ, Σογιουντσού. Κουτλού (90′ Ντουρσούν), Τσελίκ (80′ Γιασίτσι), Κοκτσού (80′ Τοκόζ), Τσαλχάνογλου, Ακτούρκογλου (66′ Ουνάλ), Ουντέρ, Γιλμάζ.