overfm.gr | Super League 1 | Πολύ-Βόλο η ΑΕΚ με τεσσάρα

Κάνοντας επίδειξη ισχύος η ΑΕΚ πέρασε σαν σίφουνας από το Πανθεσσαλικό συντρίβοντας τον Βόλο με 4-0 αποχαιρετώντας ιδανικά το 2022.

Καλύτερη του αναμενομένου η ΑΕΚ πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο Πανθεσσαλικό συντρίβοντας τον Βόλο με 4-0 και κλέινοντας ιδανικά το 2022. Με αυτήν την νίκη μείωσε στους τρεις βαθμούς την διαφορά από τον πρώτοπόρο Παναθηναϊκό που αγωνίζεται αυτήν την ώρα με τον ΟΦΗ στην Λεωφόρο, ενώ ταυτόχρονα πήρε και μια άτυπη ρεβάνς από την ήττα της με 1-0 στο ματς του πρώτου γύρου στην Ριζούπολη. Η ομάδα του Αλμέιδα ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφτασε απόλυτα δίκαια στην επικράτηση ενώ είχε ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Σε παθητικό ρόλο οι «Θεσσαλοί» δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Με φρενήρη ρυθμό ξεκίνησε το ματς και την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Έτσι στο 4′ η «Ένωση» έχασε την πρώτη καλή φάση με τον Γκαρσία να εκτελεί φάουλ και τον Κλέιμαν να διώχνει. Οι φιλοξενούμενοι έχουν πάρει τα ηνία του αγώνα και στο 12’ο Ρότα είχε ένα δυνατό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Και στο 16′ ευτυχησαν να ανοίξουν το σκορ όταν από σέντρα του Αραούχο , ο Μήτογλου έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «κιτρινόμαυροι» άγγιξαν το δεύτερο τέρμα όταν ο Λιβάι έδωσε στον Πινέδα και αυτος έκανε το γύρισμα στον Αραούχο με τον τελευταίο να αστοχεί από πλεονεκτική θέση. Και με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Γκαρσία έκανε ατομική ενέργεια και έδωσε στον Πινέδα που ήρθε σαν τρέιλερ και έκανε το 0-2 για την ομάδα του Αλμέιδα. Το πάρτι για τους παίκτες της ΑΕΚ συνεχίστηκε στο 35′ με τον Ματίγια να γλυστράει και τον Αραούχο να πασάρει στον Φαν Φεερτ και από κοντά νίκησε τον Κλέιμαν και έκανε το 0-3 με τον Ολλανδό να πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε κόντρα στην πρώην του ομάδα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έχει πέσει με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου. Ο Βόλος επηρεασμένος προφανώς από το βαρύ σκορ του πρώτου ημιχρόνου άρχισε να βγαίνει μπροστά μήπως πετύχει το γκολ της τιμής. Αντ αυτού στο 67′ δέχτηκε και τέταρτο τέρμα. Ο Άμρααμπατ έκανε την σέντρα και ο Γκαρσία κάνει την κεφαλιά πηδώντας στον ….Θεό και συγκεκριμένα στο 2.92 παρακαλώ με αποτέλεσμα να κάνει το 0-4 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της «Ένωσης». Τέσσερα λεπτά αργότερα παραλίγο να κανει πέντε τα τέρματα της η ΑΕΚ όταν από μπαλιά 60 μέτρων του Μήτογλου ο Γκαρσία βγήκε τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση καθώς γλίστρησε. Στο ίδιο μοτίβο συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο 77′ ο Αραούχο σούταρε με τον Κλέιμαν να διώχνει. Ο Ισπανός επιθετικός παραλίγο να πετύχει το γκολ του αγώνα στο 87′ όταν από κόντρες η μπάλα έφτασε σε αυτόν και η ραμπόνα που επιχείρησε από το ύψος της μικρής περιοχής ανάγκασε τον Κλέιμαν να διώξει σε κόρνερ.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος, 4-2-3-1): Kλέιμαν – Ουές, Σιέλης, Άλχο, Πίρινεν – Ματίγια(76′ Μεταξάς), Μπαριέντος – Μεσκίδα(46′ Κούτσιας), Ντέλετιτς, Νοκέρ – Οζέγκοβιτς(72′ Tαχάτος)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα, 4-4-2): Αθανασιάδης – Ρότα(75′ Τζαβέλας), Μήτογλου, Μουκουντί(75′ Σιντιμπέ), Χατζισαφί – Γιόνσον(66′ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Πινέδα(66′ Γαλανόπουλος), Λιβάι Γκαρσία – Αραούχο, Φαν Βέερτ(66′ Άμρααμπατ).