overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Πολύ καλές εντυπώσεις άφησε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο του φιλικό

Ο ΠΑΟΚ φαίνεται πως είναι σε πολύ κατάσταση, επικρατώντας 4-0 της Γκόου Άχεντ Ιγκλς, στην πρώτη φιλική αναμέτρηση που έδωσε επί ολλανδικού εδάφους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυνατά τη νέα σεζόν. Οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο φιλικό επί ολλανδικού εδάφους διέλυσαν 4-0 την Γκόου Άχεντ Ιγκλς και άφησαν τους φίλους του συλλόγου ικανοποιημένους.

Μάλιστα ανάμεσα στους σκόρερς βρίσκεται και το όνομα ενός μεταγραφικού αποκτήματος. Αυτό του Αντρέ Ρικάρντο, ενώ γκολ πέτυχαν επίσης οι Νέλσον Ολιβέιρα και Κωνσταντέλιας. Και για όσους δεν του βγαίνουν τα μαθηματικά υπήρξε και ένα αυτογκολ.

Η εικόνα του αγώνα:

Όπως είναι φυσικό οι παίκτες του ΠΑΟΚ, στα πρώτα λεπτά προσπάθησαν να ξεμουδιάσουν και να βρουν τα πατήματα τους. Έτσι όταν ανέβασαν ρυθμό ήρθαν και οι ευκαιρίες.

Πρώτη στο 17΄, όταν ο Κουαλιάτα μπήκε στην περιοχή των Ολλανδών, αλλά δεν κατάφερε να βρει συμπαίκτη του. Λίγα λεπτά αργότερα απείλησε για πρώτη φορά οι Ιγκλς με τον Μπέρντεν να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ, που τελικά κατέληξε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή, την οποία την αξιοποίησε. Σε μία αντεπίθεση στο 29΄ ο Σοάρες έβγαλε μία «γλυκιά» σέντρα στον Ολιβέιρα, ο οποίος με έξοχο πλασέ πέτυχε το πρώτο  γκολ του ΠΑΟΚ την φετινή σεζόν.

Στο 31΄ ο ΠΑΟΚ λίγο έλλειψε να κάνει και το 2-0, όμως το σουτ του Σάστρε από πλεονεκτική θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια των Ολλανδών, οι οποίοι με την σειρά τους απείλησαν στο 36΄με κεφαλιά του Μπέρντεν, που πέρασε ψηλά άουτ. Η τελευταία φάση του αγώνα άνηκε στην ελληνική ομάδα. Στο 41΄ ο Ντάντας βρήκε χώρο σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε σε σώμα παίκτη των Ιγκλς και έτσι ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο:

Ο Λουτσέσκου αρκετά ικανοποιημένος με αυτά που είδε από τους ποδοσφαιριστές του, προχώρησε σε έντεκα αλλαγές ώστε να δει όλο το δυναμικό του. Μάλιστα οι αλλαγές πέτυχαν και στο 47΄ από σέντρα του Λύρατζη και μπέρδεμα στην άμυνα των Ιγκλς, ο Μπάκερ έβαλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0.

Ο αγώνας είχε έναν χαμηλό ρυθμό, που οφείλεται στο μούδιασμα των παικτών, όμως αυτό δεν εμπόδισε τους «ασπρόμαυρους» από το να διευρύνουν το προβάδισμά τους.

Στο 63ο λεπτό ο Ελ Καντουρί βρήκε με σέντρα με τον Αντρέ Ρικάρντο και εκείνος με κεφαλιά έβαλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-0, στο ανεπίσημο ντεμπούτο του.

Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, ο ΠΑΟΚ έκανε και το 4-0, με τον Κωνσταντέλια να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή των Ολλανδών και να πλασάρει εύστοχα με το αριστερό. Μετά από το τέταρτο γκολ οι ρυθμοί έπεσαν και ο διαιτητής στο 90΄σφύριξε την λήξη.

ΠΑΟΚ (4-2-3-1): Ζίβκοβιτς – Σάστρε, Παναγιώτου, Κάργας, Ράφα Σοάρες Ντάντας, Αουγκούστο – Λάμπρου, Φελίπε Σοάρες, Κουαλιάτα – Ολιβέιρα

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Ινγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Κωνσταντέλιας, Αντρέ Ρικάρντο (78′ Τζίμας), Τσόλακ