overfm.gr | Πόλο | Πόλο – ‘Εκανε το 2 στα 2 η Εθνική γυναικών

Εύκολα επικράτησε της Τουρκίας η Εθνική πόλο γυναικών με σκορ 25-7, για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Μετά τη νίκη κόντρα στη Σερβία, η Εθνική επικράτησε με σχετική άνεση 25 -7 της Τουρκίας. ‘Ετσι έκανε το δύο στα δυό και βάζει γερές βάσεις για να πάρει την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Ο επόμενος αγώνας είναι με αντίπαλο το Βέλγιο (22:00) , όπου σε περίπτωση νίκης η Εθνική εξασφαλίζει από τώρα το εισιτήριο για τη διοργάνωση.

Κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 15-1 στο 2ο ημίχρονο οι παίκτριες της Αλεξίας Καμμένου πήραν με συνόπτικες διαδικασίες τη νίκη. Αν και χαλάρωσαν στη 2η περίοδο το χαμηλό επίπεδο της Τουρκίας δεν μπορούσε να σταθεί εμπόδιο προς τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 2-6, 4-4, 1-7, 0-8

ΤΟΥΡΚΙΑ: Αϊντινλίκ, Βίσα, Μπουραλί 3, Ισάλ, Ντουράν, Τεμέλ, Αριτσί, Τσολάκ 2, Γκουρελί, Κους 2, Καλεγκασί, Πεχλιβάνογλου, Γκουνγκόρ.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζαφειράκη, Αγγελίδη 1, Σάντα 3, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου 1, Σιούτη 2, Ειρ. Νίνου 3, Μυριοκεφαλιτάκη 5, Γρηγοροπούλου 1, Φουντωτού 4, Ιωάννου 3, Χαλδαίου 1, Καρίτσα.