overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Ποιοτικός στην επίθεση αλλά «έμπαζε» στο πρώτο του φιλικό ο Άρης

Ο Άρης μπορεί να ήταν καλός επιθετικά αλλά τα προβλήματα στην άμυνα, έφεραν την ήττα (4-3) από το Αμβούργο στο πρώτο φιλικό ματς.

Ο Άρης χρειάζεται αρκετή δουλειά στην ανασταλτική λειτουργία. Στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας οι «κίτρινοι» ήταν ποιοτικοί στην επίθεση, αλλά όχι στην άμυνα και αυτό το πλήρωσαν, χάνοντας από το Αμβούργο 3-1.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Άρη.  Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ιτούρμπε άνοιξε το σκορ, όμως η απάντηση ήταν άμεση. Οι Γερμανοί βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 8΄ με τον Γκλάτζε. Οι δύο ομάδες παρά το γεγονός πως είχαν έλλειψη ρυθμού συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις και έτσι οι Θεσσαλονικείς έφτασαν σε δεύτερο γκολ και ο σκόρερ του ήταν ο Μαντσίνι στο 11΄. Και πάλι ο Άρης δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και με αυτογκόλ του Πίρσμαν το ματς ήρθε στα ίσα (2-2). Ωστόσο το αυτογκόλ δεν πήρε από… κάτω τον Βέλγο ακραίο μπακ, ο οποίος στο 35΄έδωσε εκ νέου το προβάδισμα για την ομάδα του (3-2).

Στο 38’ το Αμβούργο είχε μια μεγάλη ευκαιρία να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα, όταν η κεφαλιά του Μπένες μέσα από την περιοχή, πέρασε πάνω από την εστία του Κουέστα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο ημίχρονο.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου:

Το Αμβούργο έδειχνε να πατάει καλύτερα στο δεύτερος μέρος και κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Ο Μάισνερ με ωραίο πλασέ στην κίνηση έκανε το 3-3 στο 58ο λεπτό. Μάλιστα ένα λεπτό αργότερα οι Γερμανοί έφεραν τούμπα το ματς  και με το γκολ του Αμαέτσι έκαναν το 4-3.

Το Αμβούργο πήρε ψυχολογία από την ανατροπή και σφυρκόπησε την ελληνική ομάδα. Ο Άρης προσπάθησε να απαντήσει με αντεπιθέσεις, αλλά τελικά δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα και με μεγάλη συχνότητα. Έτσι το σκορ έμεινε στο 4-3 και το Αμβούργο πήρε τη νίκη.

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα (46’ Σιαμπάνης), Εμπακατά, Φαμπιάνο (69’ Χρυσόπουλος), Μπράμπετς, Πίρσμαν (46’ Μαρμαρίδης), Ντουκουρέ (53’ Πάπε Σέικ Ντιόπ), Ματέο Γκαρσία, Μαντσίνι (73’ Μαντσίνι), Ιτούρμπε (63’ Χαΐροβιτς), Πάλμα, Χατζηιωάννου (46’ Παναγίδης).