overfm.gr | La Liga | Ποδαρικό με το δεξί για την Βιγιαρεάλ (2-1)

Η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-1 της Λεβάντε εντός έδρας στο πρώτο παιχνίδι του 2021.

Η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το 2021, καθώς αν και αγχώθηκε τελικά επικράτησε με 2-1 στο Μαδριγάλ ενάντια στην Λεβάντε.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι με αυτή την νίκη έφτασαν τους 29 πόντους και σκαρφάλωσαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, μπήκαν καλύτερα στον αγώνα με σαφές πλάνο ένα γρήγορο γκολ. Εν τέλει στο 19ο λεπτό ο Φεν Νίνιο έκανε το 1-0, με τον νεαρό επιθετικό να δείχνει πως πρόκειται για ένα εξαιρετικό παίκτη ο οποίος στο μέλλον μπορεί να λάμψει.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” ήταν καλύτερο στο πρώτο μέρος, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο άλλο γκολ. Στην επανάληψη η Βιγιαρεάλ με τον συνήθες ύποπτο έκανε το 2-0. Συγκεκριμένα ο Γεράρ Μορένο κατάφερε να κάνει το 2-0, με το αξιοσημείωτο στην υπόθεση να είναι πως σκόραρε με το δεξί του πόδι! Με αυτό το γκολ ο Ισπανός επιθετικός έφτασε τα εννέα γκολ και βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ(μαζί με τον Ιάγκο Άσπας).

Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Λεβάντε είναι να μειώσει σε 2-1, σκορ που ήταν και το τελικό στον αγώνα.