overfm.gr | Premier League | Πλήγωσε τον Τζέραρντ η Λίβερπουλ, γλίτωσε το κάζο στο 90′ η Τσέλσι

Η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 της Άστον Βίλα, με γκολ του Σαλάχ και πλήγωσε τον Τζέραρντ, η Τσέλσι γλίτωσε το κάζο, χάρις σε εύστοχο πέναλτι του Ζορζίνιο. Μία εύκολη νίκη για την Άρσεναλ.

Η επιστροφή του Τζέραρντ στο Άνφιλντ, δηλαδή στο γήπεδο που μεγαλούργησε με τη φανέλα της Λίβερπουλ, δεν συνοδεύτηκε με ένα θετικό αποτέλεσμά για την ομάδα που κοουτσάρει.

Λίβερπουλ – Άστον Βίλα

Οι «ρεντς» δεν χαρίστηκαν στον εμβληματικό τους αρχηγό και επικράτησαν 1-0 της Άστον Βίλα για την 16η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, κλείνοντας τους φιλοξενούμενους ανά τακτά χρονικά διαστήματα στην περιοχή τους. Βέβαια, οι τελικές δεν ήταν πολλές, ωστόσο υπήρξαν πολλές επικίνδυνες επιθέσεις. Η ομάδα του Μέρσεσαϊντ βρήκε τελικά τον δρόμο για τα δίχτυα στο 67ο λεπτό. Ο Τάιρον Μινγκς ανέτρεψε τον Μοχάμεντ Σαλάχ μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Αιγύπτιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης

Τσέλσι – Λιντς 3-2

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Στάμφορντ Μπριτζ. Τσέλσι και Λιντς αναμετρήθηκαν εκεί, με τους «μπλε» να κάμπτουν την σθεναρή αντίσταση των «παγωνιών». Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ, χάρις σε γκολ του Ραφίνια. Ένα τέταρτο αργότερα οι Λονδρέζοι έφεραν το ματς στα ίσια, με γκολ του Μέισον Μάουντ. Ο Ζορζίνιο έκανε στο 58ο λεπτό την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο η Λιντς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και ισοφάρισε  στο 83ο λεπτό με τον Τζέλχαρντ. Το γκολ αυτό  δεν πτόησε την Τσελσι, η οποία δεν τα παράτησε και βρήκε το γκολ στο 9ο+4. Σκόρερ ήταν ο Ζορζίνιο και πάλι με πέναλτι, διαμορφώνοντας το 3-2.

Άρσεναλ – Σάουθαμπτον 3-0

Μία εύκολη μέρα είχε η Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν 3-0 της Σάουθαμπτον στο Έμιρεϊτς. Στον αγώνα ξεχώρισε η απουσία του Ομπαμεγιάνγκ από την ενδεκάδα, η οποία ωστόσο δεν απέτρεψε την ομάδα του Αρτέτα από το να σκοράρει. Συγκεκριμένα, η Άρσεναλ άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό, με γκολ του Λακαζέτ. Λίγο αργότερα, οι κανονιέρηδες βρήκαν και δεύτερο τέρμα, με τον Μάρτιν Έντεγκαρντ. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε Γκάμπριελ Γκιμαράες  στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης.