overfm.gr | Πόλο | Πήρε τον ελληνικό εμφύλιο με την Βουλιαγμένη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ελληνικού εμφυλίου με την Βουλιαγμένη στο Παπαστράτειο καθώς επιβλήθηκε με 14-6.

Μετά την ήττα από την Μπαρτσελονέτα, ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής του ελληνικού εμφυλίου με την Βουλιαγμένη στο Παπαστράτειο και επιβλήθηκε με 14-6 για την έκτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και ισοβαθμεί με τους Ισπανούς. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βάμος με 4 γκολ ενώ για τους ηττημένους ο Καπότσης με 2.

Με δυο γκολ του Βάμος στον παραπάνω και με ακόμη ένα του Μπούσλιε οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν πάρα πολύ καλοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και επέτρεψαν ελάχιστα σουτ στους αντιπάλους τους και δεν δέχτηκαν γκολ στην πρώτη περίοδο ενώ ο Τρούλος είχε σουτ στο δοκάρι.

Ακόμη ένα γκολ στον παίκτη παραπάνω με τον Δερβίση να κάνει το 4-0 ενώ μετά από 11 λεπτά η ομάδα των νοτίων προαστίων σκόραρε με τον Καπότση που μείωσε σε 4-1. Παπαναστασίου και Βάμος έκαναν το 6-1 ενώ ο Νικολαίδης διαμόρφωσε το 6-2 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκτάλεπτου, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε ξανά τον παίκτη παραπάνω, με τον Φιλίποβιτς να διαμορφώνει το 7-2, ενώ στη συνέχεια η Βουλιαγμένη έβγαλε αντίδραση, βελτιώνοντας την αμυντική της λειτουργία και μειώνοντας σε 7-4 με γκολ των Κουρουβάνη και Καλογερόπουλου. Ο Βάμος έκανε το 8-4 και ο Καπότσης μείωσε σε 8-5 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Κολόμβος και Μπούσλιε στην τέταρτη περίοδο έκαναν το 10-5 με τους γηπεδούχους να επικρατούν με επί μέρους σκορ 6-1 στην τέταρτη περίοδο, πανηγυρίζοντας μια άνετη τελικά νίκη, με 14-6.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-3, 6-1

Ολυμπιακός (Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 4, Γενηδουνιάς, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 2, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 2, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου 3, Ζερδεβάς.

Βουλιαγμένη (Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος, Νικολαΐδης 1, Παπασηφάκης, Γούντχεντ, Αλαφραγκής, Καπότσης 2, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης.