overfm.gr | Ελλάδα | Πήρε την τρίτη θέση ο Προμηθέας με non stop τρίποντα

Με το εντυπωσιακό 95-71 ο Προμηθεας συνέτριψε τον Κολοσσό και κατέκτησε την τρίτη θέση στο φάιναλ φορ του σούπερ Καπ.

Με πολύ μεγάλη εμφάνιση και καταιγισμό τριπόντων ο Προμηθέας συνέτριψε τον Κολοσσό με 95-71 και κατέκτησε την τρίτη θέση στο φάιναλ φορ του σούπερ Καπ. Χαρακτηριστικό ήταν ότι είχαν 12/23 τρίποντα και κορυφαίο τον Γιανγκ με 23 πόντους.

Και όμως οι «Ροδίτες»μπηκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 13-2 με τους «Πατρινούς» να μειώνουν σε 17-9 στο 5′. Με σερί 10-0 οι «Πελοποννήσιοι» πέρασαν μπροστά με 17-19 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 20-23. Με δυο σερί τρίποντα η διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου πήγε στους 9 (20-29) για να απαντήσει με σερί 9-0 ο Κολοσσός και να ισοφαρίσει σε 29-29 στο 14′. Απάντηση με 9-0 από τον Προμηθέα που έκανε το 29-38 και εν τέλη το ημίχρονο τον βρήκε προηγούμενο με 32-44.

Οι Γκίκας και Κουλμπόκα έστειλαν τη διαφορά στο +16 (32-48) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με την ομάδα από την Πάτρα να διατηρεί το συγκεκριμένο προβάδισμα και με τους Κοντίτ και Κουλμπόκα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +20 (48-68). Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά πήγε και στους 25 πόντους (54-79) και από εκεί και πέρα το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Προμηθέα να φτάνει στην νίκη με 95-71.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 32-44, 48-68, 71-95