overfm.gr | Διεθνή | Πήρε η Μπάρτσα το Classico μέσα σε μεγάλη ένταση

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια του φιλικού El Classico στο Λας Βέγκας καθώς επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0 χάρη σε γκολ του Ραφίνια.

Νικήτρια την Μπαρτσελόνα βρήκε το φιλικό El Classico που διεξήχθη στο «Allegiant Stadium» στο Λας Βέγκας, καθώς χάρη σε γκολ ενός από των μεταγραφών της, του Ραφίνια επιβλήθηκε της Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0. Σε ένα ντέρμπι που δεν έλειψε η ένταση και τα πολλά νεύρα καθώς και η σύρραξη μεταξύ των παικτών των δυο ομάδων. Βλέπετε παιχνίδι Ρεάλ-Μπάρτσα ακόμη και στις αλάνες που λέει ο λόγος χωρίς ένταση και σύρραξη δεν λέει.

Η πρώτη μεγάλη φάση του ντέρμπι ήταν στο 10′ όταν ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι παραλίγο να σκοράρει στο ντεμπούτο του, όπως έκανε ο Έρλινγκ Χάαλαντ, όμως ο Κουρτουά έδιωξε με υπερένταση. Στο 18′ οι πρωταθλητές Ισπανίας και Ευρώπης πλησίασαν πολύ κοντά στο να ανοίξουν το σκορ αλλά το δυνατό μακρινό σουτ του Βαλβέρδε σταμάτησε στην συμβολή της δεξιάς δοκού. Δυο λεπτά αργότερα οι «μπλαουγκράνα» έχασαν κλασσική ευκαιρία όταν ο Πέδρι έδωσε στον Φατί και αυτός από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 27′ μπήκε το γκολ που έκρινε το ντέρμπι όταν ο Ραφίνια με δυνατόν σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά κάνοντας το 1-0 για τους «Καταλανούς».

Πέντε λεπτά αργότερα παραλίγο να διπλασιάσει τα τέρματα της η ομάδα του Τσάβι όταν σε γύρισμα του Μινγκέθα ο Λεβαντόφσκι σούταρε , όμως ο Αλάμπα έβαλε την προβολή και έσωσε τους «Μαδριλένους» από δεύτερο γκολ. Και στο 43 το ντέρμπι πήρε φωτιά για τα καλά όταν ο Άλμπα έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Βινίσιους και ακολούθησε γενική σύρραξη μεταξύ των δυο παικτών με τους Μπουσκέτς και Ροντίγκο αλλά και τους Ρούντιγκερ και Αραούχο έτοιμοι να πιαστούν στα χέρια. Το ημίχρονο έληξε και ευτυχώς δεν είχαμε περαιτέρω παρατράγουδα μεταξύ των παικτών.

Στην επανάληψη την μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν την έχασαν οι «μερένχες» όταν από γύρισμα του Βάσκεθ στο 58′ ο Ασένσιο βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση στέλνοντας την μπάλα σύρριζα από το δεξί δοκάρι του Τερ Στέγκεν. Στην συνέχεια ο Τσάβι προχώρησε σε πολλές αλλαγές όπως και ο Κάρλο Αντσελότι και μια από αυτές παραλίγο να κάνει το 2-0 αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ μόνος με τον Κουρτουά σούταρε στα χέρια του Βέλγου γκολκίπερ. Εν τέλη αυτό δεν κόστισε στην Μπαρτσελόνα που πανηγύρισε την μεγάλη νίκη επί της αιώνιας αντιπάλου της έστω και σε φιλικό παιχνίδι.

ΡΕΑΛ(Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Βάθκεθ (71′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο (62′ Βαγέχο), Αλάμπα (46′ Νάτσο), Ρίντιγκερ (46′ Μεντί), Βαλβέρδε (46′ Μόντριτς), Τσουαμενί (46′ Κρόος), Καμαβινγκά (46′ Καζεμίρο), Ροντρίγκο (70′ Θεμπάγιος), Αζάρ (46′ Ασένσιο), Βινίσιους (70′ Ντίαθ)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Τσάβι): Τερ Στέγκεν (62′ Πένα), Αραούχο (62′ Ντεστ), Κρίστενσεν (46′ Ντε Γιονγκ), Γκαρσία (62′ Πικέ), Άλμπα (46′ Μπαλντέ), Γκάβι (46′ Κεσιέ), Μπουσκέτς (62′ Νίκο Γκονσάλες), Πέδρι (62′ Σέρτζι Ρομπέρτο), Ραφίνια (62′ Ντεπάι), Λεβαντόβσκι (46′ Ομπαμεγιάνγκ), Φάτι (46′ Ντεμπελέ)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.