overfm.gr | Conference League | Πήρε αυτό που ήθελε το ΑΠΟΕΛ

Λευκή ισοπαλία απέσπασε το ΑΠΟΕΛ με την Κιζιλζάρ στην «Αστάνα Αρίνα» και υπερασπιζόμενο το 1-0 στην Λευκωσία πέρασε στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ.

Χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα το ΑΠΟΕΛ απέσπασε λευκή ισοπαλία στην «Αστάνα Αρίνα» με την Κιζιλζάρ και με την νίκη του στο πρώο παιχνίδι στην Λευκωσία με 1-0 και πήρε το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Αντίπαλος των Κυπριων κατά πάσα πιθανότητα η Σουηδική Τζουργκάρντεν η οποία κέρδισε στην Ρουμανία την Σέπσι με 3-1 στο πρώτο ματς.

Στο πρώτο μέρος η κυπριακή ομάδα ήταν πολύ καλύτερη παίζοντας μονότερμα του αντιπάλους τους. Ήθελαν να πετύχουν το γκολ που θα της δώσει την πρόκριση και προς το τέλος του ημίχρόνου ήταν απειλητική σε δυο περιπτώσεις. Πρώτα στο 39′ με τον Ηλία που το σουτ του έφυγε λίγο άουτ και μετά στο 43′ με τον Σαρφό.

Στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη το ματς. Πιο ομάδα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με τους Φεράρι και Ντογκαλά στο 49′ και στο 54′ αντίστοιχα. Την ευκαιρία του ματς πάντως την έχασαν οι Καζάκοι στο 64′ καθώς η κεφαλιά του Καρζάκεβιτς σταμάτησε στο δοκάρι. Όσο περνούσαν τα λεπτά το ΑΠΟΕΛ κρατούσε με ευκολία την μπάλα και κάπως έτσι ήρθε αυτό το 0-0 που της έδωσε την πρόκριση για τα πλέι-οφ.

ΚΙΖΙΛΖΑΡ(Άλι Άλιεφ): Λομπάντσεφ, Ταπάλοφ, Γκούρμαν (80′ Ζόριτς), Καρσακέβιτς, Μούζεκ, Μπούσμαν (88′ Τσικάντσι), Μαρτίνς, Κονέ, Πόντιο (64′ Κοζλόφ), Λομπιανίτζε, Γιακόβλεφ (64′ Ιβανιάτζε)

ΑΠΟΕΛ(Σωφρόνη Αυγουστή): Μπέλετς, Τσεπάκ, Καρό, Κρέσπο, Φεράρι, Ντάλσιο (90’+3′ Έσελινκ), Σαρφό, Κονσταντίνοφ, Μαρκίνιος (68′ Βιγιαφάνιες), Ντογκαλά (68′ Εφραίμ), Ηλία (76′ Μπλουμ)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.