overfm.gr | Super League 1 | Πήραν το ντέρμπι και έβαλαν… φωτιά στην Ευρώπη οι «κίτρινοι»

Ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ στο Χαριλάου με 1-0 και έβαλε… φωτιά στα πλέι οφ, σχετικά με τις θέσεις που αφορούν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Ο Άρης… υπέταξε τον ΠΑΟΚ και έβαλε… φωτιά στην Ευρώπη!

Δεύτερο σερί τρίποντο για τους «κίτρινους», που πλέον αποκτά σημαντικό πλεονέκτημα για την Ευρώπη.

Οι «κίτρινοι» παρέμειναν αήττητοι για τρίτο ματς φέτος απέναντι στον ΠΑΟΚ (δύο νίκες, μία ισοπαλία).

Όπως είναι φυσικό, οι εντάσεις δεν έλειψαν. Αποτέλεσμα οι οκτώ κίτρινες, αποβολή του Μιχάι αλλά και από μία κόκκινη σε κάθε πάγκο κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Στους 53 βαθμούς πλέον ο Άρης, παραμένοντας στην 3η θέση. Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ έμεινε δεύτερος στους 59, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα του στα playoffs.

Το ματς

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά. Ο Ιτούρμπε απείλησε στο 6’, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το πολύ ωραίο πλασέ του Ζίβκοβιτς στα… καπάκια.

Στο 17ο λεπτό, οι «κίτρινοι» έκαναν το 1-0, με τον Ντουκουρέ. Ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Ιτούρμπε (1-0) και πανηγυρίζοντας έξαλλα στο… φλεγόμενο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το γκολ που πέτυχαν οι «κίτρινοι» τους έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση. Το παιχνίδια άρχισε να χαλάει μετά το 25ο λεπτό λόγο πολλών φάουλ. Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Σβαμπ στο 44’. Μετά από δυο λεπτά ο Ματίγια σημάδεψε το δοκάρι από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Με αυτό τον τρόπο το ημίχρονο τελείωσε με 1-0 να παραμένει.

Ο Ρασβάν Λουτσέσκου έβγαλε τον αδιάφορο Σβαμπ και έβαλε στην θέση του τον Αουγκούστο. Ο δικέφαλος μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και έψαχνε την άμεση ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ είχε μια μεγάλυη διπλή ευκαιρία στο 51ο λεπτό όμως η άμυνα του Άρη κατάφερε να ανταπεξέλθει.

Στο 64’ ο Πασχαλάκης νίκησε τον Γκάμα σε φάση τετ α τετ και να κρατάει τον ΠΑΟΚ ζωντανό.  Στο 71’ το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δύσκολο για τον δικέφαλο ο οποίος έμεινε με 10 παίκτες. Ο Μιχάι αποβλήθηκε μετά από εκτεταμένο τράβηγμα στον Καμαρά. Ο χρόνος περνούσε σε βάρος του ΠΑΟΚ ο οποίος λόγο και του αριθμητικού μειονεκτήματος δυσκολευόταν να αντιδράσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Την τελευταία ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ έχασε ο Αουγκούστο στο 86’. Χωρίς κάτι άξιο αναφοράς τελείωσε το παιχνίδι με τον Άρη να παίρνει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο. Ενώ για τον ΠΑΟΚ αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα.

ΑΡΗΣ (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Εμπακατά (85’ Σούντγκρεν), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια, Ντουκουρέ, Ιτούρμπε (59’ Μπρούνο Γκάμα), Μαντσίνι (77’ Ματέο Γκαρσία), Πάλμα (59’ Ντιαγέ), Καμαρά (77’ Μπεναλουάν).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Σάστρε (73’ Τέιλορ), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (46’ Αουγκούστο), Κούρτιτς, Σοάρες (60’ Μπίσεσβαρ), Μίτριτα (73’ Ίνγκασον), Ζίβκοβιτς, Ακπομ (79’ Ολιβέιρα)