overfm.gr | Άλλα ΣΠΟΡ | Πινγκ Πονγκ – Γιάννης Σγουρόπουλος: «Χρυσός» για 4η φορά στο Ευρωπαϊκό

Σπουδαίος Γιάννης Σγουρόπουλος! Κατέκτησε για 4η φορά το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά για την κατηγορία Κ21, γράφοντας για μία ακόμη φορά ιστορία.

Γράφει ιστορία ο Γιάννης Σγουρόπουλος. Ο νεαρός αθλητής του πινγκ πονγκ κατέκτησε για 4η φορά στην καριέρα του το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά στην κατηγορία U21 στους αγώνες που έγιναν στο Βέλγιο.

Πρόκειται για μία ακόμη τεράστια επιτυχία για τον νεαρό αθλητή, ο οποίος παρά το μικρό της ηλικίας του έχει κατορθώσει να σαρώσει σε όλες τις διοργανώσεις, κάνοντας υπερήφανους όλους τους Έλληνες.

Ο Σγουρόπουλος στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επικράτησε με 4-3 του Ρώσου Μαξίμ Γκρέμπνεφ και κατέκτησε με αυτό τον τρόπο το πολυπόθητο χρυσό μετάλλιο.

Αυτό είναι το 2ο χρυσό μετάλλιο στη συγκεκριμένη κατηγορία, έχοντας δύο ακόμη χρυσά στο απλό των Εφήβων το 2017 και το 2018! Και όλα αυτά μέσα στα τελευταία πέντε χρόνια!

Με την ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση χάρη σε εκείνον να μεγαλώνει συνεχώς τόσο εντός όσο και εκτός συνόρων.

Στον τελικό με τον Ρώσο, ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε σκληρή… μάχη στην οποία βγήκε θριαμβευτής, επικρατώντας με 4-3 σετ με 11-6, 7-11, 12-10, 13-15, 11-9, 10-12, 11-7.

Ετοιμάζοντας πλέον τις βαλίτσες του για την επιστροφή της χώρας μας με το χρυσό μετάλλιο κρεμασμένο στο στήθος. Σε μία ακόμη λαμπρή στιγμή για τον ελληνικό αθλητισμό και το πινγκ πονγκ ειδικότερα.