overfm.gr | Premier League | Πήγε για την ανατροπή η Γιουνάιτεντ αλλά δεν τα κατάφερε

Στο 2-2 έμεινε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Λιντς στο «Ολντ Τράφορντ» ενώ πήγε να κάνει την ολική ανατροπή.

Ισόπαλη 2-2 αναδείχθηκε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Λιντς στο «Ολντ Τράφορντ» ενώ έχανε με 2-0 και πήγε για ανατροπή στο τέλος. Με αυτήν την ισοπαλία οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν την ευκαιρια να πιάσουν έστω και προσωρινά στην δεύτερη θέση την Μάντσεστερ Σίτι ενώ οι φιλοξνεούμενοι στην 16η θέση με την Γουέστ Χαμ.

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό τα «παγώνια» πάγωσαν το «Θέατρο των Ονείρων». Ο Μπάμφορντ έστρωσε στον Ντιοντό και αυτός με συρτό σουτ έγραψε το 0-1. Στο 11ο ο Ντε Χέα είπε όχι σε κεφαλιά του Στράουκ ενώ στο 17’ ο Βέμπερ έκανε λάθος στην άμυνα, ο Νταλότ έπαιξε γρήγορα για τον Μπρούνο, ο οποίος σέντραρε αλλά ο Γκαρνάτσο αστόχησε μέσα από την περιοχή. Στο 26’ ο Μπρούνο Φερνάντες με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Γκαρνάτσο σε τετ α τετ, ο Αργεντινός πέρασε τον Μελιέ, άδειασε τον Έιλινγκ και σούταρε αλλά ο Βέμπερ απομάκρυνε με κεφαλιά ενώ στο 29’ ο Μελιέ είπε όχι σε λόμπα του Ζάμπιτσερ.

Στο 48′ οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν την μπάλα που έφτασε στον Σάμερβλ και εκανε το γύρισμα με την μπάλα να χτυπάει στον Βαράν και μ αυτογκόλ να κάνει το 0-2. Στο 62ο λεπτό ο Νταλότ σέντραρε από δεξιά και ο Ράσφορντ μείωσε σε 1-2 με κεφαλιά ενώ στο 65’ η εκτέλεση φάουλ του Αάρονσον σταμάτησε στο δοκάρι του Ντε Χέα.  Και στο 71′ ο Σάντσο έπαιξε το 1-2 με τον Σο και ο πρώτος με σουτ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 77’ ο βαράν έπιασε την καρφωτή κεφαλιά μέσα στην καρδιά της περιοχής της Λιντς αλλά ο Μελιέ έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Βαράν, Σο, Μαρτίνες, Νταλότ (82’ Μαλάσια), Φρεντ, Ζάμπιτσερ (82’ Λίντελεφ), Φερνάντες, Γκαρνάτσο (59’ Πελίστρι), Ράσφορντ Βέγκχορστ (58’ Σάντσο)

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Έιλινγκ, Κοχ, Βέμπερ, Στράουκ (22’ Φίρπο), Άνταμς, Χάρισον (63’ Ρούτερ), ΜακΚένι (90’ Γκρίνγουντ), Μπάμφορντ (63’ Αάρονσον), Σινιστέρα (8’ Σάμερβιλ), Νιοντό (90’  Γιόσεφ)