overfm.gr | Premier League | Πέταξε για τα «αστέρια» η Άρσεναλ του Αρτέτα[vid]

Η Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα κέρδισε με 2-1 την Λίντς και πετάει για τα αστέρια του Champions League με 3 παιχνίδια να απομένουν ακόμα.

Άρσεναλ – Λίντς 1-2

Η εντυπωσιακή Άρσεναλ του Μικέλ Αρτέτα πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Λίντς με σκορ 2-1 για την 36η αγωνιστική της Premier League. Πλέον οι «κανονιέρηδες» παραμένουν σταθερά στην 4η θέση με 66 βαθμούς έναντι 62 της Τότεναμ.

Ο Ενκέτια πέτυχε δυο τέρματα σε διάστημα 5 λεπτών για την Άρσεναλ (5’,10’). Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την Λίντς όταν στο 27ο λεπτό ο Έιλινγκ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Η ομάδα του Μάρς δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 66ο λεπτό μείωσαν με γκολ του Γιορέντε. Όμως δεν κατάφεραν ποτέ να φτάσουν στην ισοφάριση.

Λέστερ – Έβερτον 1-2

Η Έβερτον πήρε τρίποντο σωτηρίας στο σπίτι της αδιάφορης Λέστερ. Η ομάδα του Φράνκ Λάμπαρντ πήρε την νίκη μέσα στο «Κίνγκ Πάουερ» με σκορ 1-2. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα τα «ζαχαρωτά» ανέβηκαν με 35 βαθμούς στην 16η θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Μικολένκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 6ο μόλις λεπτό. Τα γλέντια δεν κράτησαν πολύ για την Έβερτον καθώς στο 11’ ο Ντάκα έφερε το ματς στα ίσα. Πριν οι δυο ομάδα πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο η Έβερτον πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Χόλγκεϊτ. Το γκολ αυτό αποδείχθηκε χρυσάφι για την Έβερτον που παλεύει για την παραμονή της στην κατηγορία.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter. στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.