overfm.gr | Champions League | «Πέταξαν» για τους «8» οι Αετοί της Μπενφίκα [vid]

Μεγάλη πρόκριση για την Μπενφίκα η οποία επιβλήθηκε του Άγιαξ στην έδρα του με 1-0 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά

Εκκωφαντικό… μπαμ από την Μπενφίκα στην έδρα του Άγιαξ!

Οι Αετοί πήραν το «διπλό» (0-1) μέσα στο Άμστερνταμ επί του Άγιαξ που εντυπωσίασε στους ομίλους, αλλά η διαδρομή στη φετινή διοργάνωση τελείωσε.

Πρωταγωνιστές των Πορτογάλων ήταν το… τοίχος που ακούει στο όνομα, Βλαχοδήμος, ο οποίος είχε επεμβάσεις και φοβερή καθοδήγηση της άμυνας των νικητών και βέβαια ο σκόρερ, Νούνιες που στη 2η καλή στιγμή της Μπενφίκα το «παστέλωσε».

Ο Αίαντας, κυριάρχησε στην αναμέτρηση, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα. Σε πολλές περιπτώσεις το τελικό… σουτ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού έλειψε. Χαρακτηριστικό είναι το στατιστικό του πρώτου ημιχρόνου, με τον Άγιαξ να έχει 9-2 τελικές.

«Δήμιος» ο Νούνιες

Στο β’ ο Άγιαξ δεν μπήκε με την ίδια ορμή και η Μπενφίκα στο 57′ κατάφερε να απειλήσει για πρώτη φορά στο ματς.

Το γκολ που έκρινε το ματς ήρθε στο 77ο λεπτό. Όταν ο Νούνιες εκμεταλλεύτηκε το καλοεκτελεσμένο φάουλ του Γκριμάλδο και με κεφαλιά έγραψε το 1-0. Η Μπενφίκα που επί 76 λεπτά αμυνόταν, κατάφερε στο 77′ να βρει γκολ. Και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης σε καίριο σημείο.

Η Μπενφίκα πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά, για πρώτη φορά μετά από 6 χρόνια. Εκεί ανταμώνει την Ατλέτικο, την Ρεάλ Μαδρίτης και τις Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Σίτι και Μπάγερν Μονάχου, προς το παρόν.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χακ): Ονανά, Μαζραουί, Τίμπερ, Μαρτίνεζ, Μπλιντ, Αλβάρεζ (81′ Μπρομπέι), Μπερχάους (81′ Κλάασεν), Γκράβενμπερκ, Άντονι, Αλέ, Τάντιτς

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Νέλσον Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (90+1′ Λαζάρο), Οταμέντι, Βερτόνγκεν, Γκριμάλδο, Έβερτον (72′ Γιάρεμτσουκ), Βέιγκλ, Τααράμπτ (46′ Μεϊτέ), Ράφα Σίλβα, Νούνιες (81′ Γκονσάλβες), Γκ. Ράμος (90+1′ Μπερνάρντο)