overfm.gr | Διεθνή | Περιστέρι – Τσμόκι Μινσκ 80-70: Με σούπερ Πέτεγουεϊ

Το Περιστέρι πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο FIBA Europe Cup, καθώς επικράτησε με 80-70 της Τσμόκι Μινσκ, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τεράν Πέτεγουεϊ.

Την δεύτερη του νίκη στο FIBA Europe Cup πανηγύρισε το Περιστέρι, καθώς επικράτησε με 80-70 της Τσμόκι Μινσκ στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου». Με αυτή την νίκη η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία έναντι των Λευκορώσων.

Κορυφαίος των Κυανοκίτρινων ήταν ο Τεράν Πέτεγουεϊ, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Γιανίκ Μορέιρα, ο οποίος ακολούθησε στο σκοράρισμα με 12  πόντους, ενώ κατέβασε και 7 ριμπάουντ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γουόρνερ, ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 24 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το Περιστέρι στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με 8 πόντους στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου (2-10). Ωστόσο στην συνέχεια οι Κυανοκίτρινοι αντέδρασαν και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τους Χάγγινς και ΜακΚρί κατάφεραν να τρέξουν επιμέρους σκορ 15-1 (!) και να κάνουν το 17-11 του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα στην δεύτερη περίοδο και έφτασε το σερί του στο απίστευτο 28-1 φτάνοντας στο +19 (30-11). Οι Λευκορώσοι βρήκαν σκορ μετά από αρκετά λεπτά και συνέχισαν με διαδοχικά καλάθια για να μειώσουν στο 32-20 του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση τβν φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με το παιχνίδι να φτάνει μέχρι και στις δύο κατοχές (52-46) μετά από τρίποντο του Μπελιάνκου 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το Περιστέρι αντέδρασε με τον Πέτεγουεϊ να πετυχαίνει συνεχόμενα τρίποντα (58-48) και τον Χρυσικόπουλο να διαμορφώνει το 60-50 του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν σοβαροί, και δεν επέτρεψαν στους Λευκορώσους να πλησιάσουν πραγματικά. Μάλιστα, με τρίποντο του Πέτεγουεϊ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 16 πόντους, για να έρθει το τελικό 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 36-25, 60-50, 80-70