overfm.gr | Basketball Champions League | Περιστέρι – Ρίτας Βίλνιους 81-74: Έμεινε ζωντανό για την πρόκριση

Το Περιστέρι κατάφερε να περάσει νικηφόρα από τη Λιθουανία, μένοντας έτσι ζωντανό για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ζωντανό για την πρόκριση στην επόμενη φάση έμεινε το Περιστέρι, καθώς κέρδισε εντός έδρας τη Ρίτας Βίλνιους με 81-74. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και με πρωταγωνιστές τους Πέτεγουεϊ και Κρόκετ κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Ρίτας ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 5-0. Η υπεροχή των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε, καθώς το Περιστέρι δεν έβρισκε λύσεις σε άμυνα και επίθεση (4-10). Η εικόνα των γηπεδούχων συνέχισε να είναι προβληματική και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (10-20).

Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και με ένα μικρό σερί κατάφερε να μπει ξανά στη διεκδίκηση του ματς (16-20). Το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και με τρίποντο του ΜακΛιν η διαφορά έπεσε στον έναν πόντο (19-20). Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με μία εξαιρετική φάση στο φινάλε της περιόδου, που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Πέτεγουεϊ, πέρασαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (23-22).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στο παρκέ τον Βαγγέλη Μάντζαρη, ο οποίος έκανε τη διαφορά οργανωτικά για τους γηπεδούχους και έδωσε πολύτιμες λύσεις στο Περιστέρι (27-24). Οι γηπεδούχοι είχαν βρει για τα καλά τα πατήματα τους στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Κρόκετ προηγήθηκε με 39-33. Ο Πέτεγουεϊ πήρε την σκυτάλη και με συνεχόμενα καλάθια εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-33). Το Περιστέρι ήταν μαγικό και θεαματικό στη δεύτερη περίοδο και έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ (51-36).

To Περιστέρι συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και δεν δυσκολευόταν να κρατήσει τα ηνία του σκορ. Η Ρίτας Βίλνιους έβγαλε αντίδραση στα μέσα της τρίτης περιόδου και με συνεχόμενα καλάθια στον αιφνιδιασμό κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα (57-49). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με πρωταγωνιστή τον Μποντράιτ, ο οποίος πέτυχε δύο τρίποντα η διαφορά έπεσε στους 4 (59-55). Η διαφορά συνέχισε να πέφτει και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στους 2 πόντους υπέρ τους Περιστερίου (59-57).

Το Περιστέρι ανέκαμψε και πάλι στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να ανακτήσει το χαμένο διψήφιο προβάδισμα του (70-59). Η Ρίτας προσπάθησε κάνοντας την τελική της αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι είχαν αυτοκτονικές τάσεις στο τελευταίο λεπτό, αλλά τελικά άντεξαν και επικράτησαν με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 51-36, 59-57, 81-74