overfm.gr | Basket League | Περιστέρι – Ολυμπιακός 57-92: Αντέδρασε και είναι έτοιμος για ημιτελικούς

Ο Ολυμπιακός ήταν ορμητικός και με σχετική άνεση επικράτησε 92-57 του Περιστερίου στο «Α. Παπανδρέου», για να περάσει στα ημιτελικά της Basket League.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 92-57 μέσα στο κλειστό «Α.Παπανδρέου» του Περιστερίου. Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα,  θα συναντήσει στους ημιτελικούς τον Προμηθέα Πάτρας.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βεζ’ενκοφ με 15 πόντους. Από την άλλη για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γκίελο με 11 πόντους.

Κυρίαρχος από την αρχή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός φρόντισε να κυριαρχήσει από την αρχή του αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν «καυτοί» από την περίμετρο και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στο Περιστέρι. Η πρώτη περίοδος έληξε  με σκορ 29-13 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνά του και επιθετική αιχμή τον Σλούκα, κατάφερε να διατηρεί εύκολα διαφορές άνω των 20 πόντων. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 51-22 για τους Πειραιώτες.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε και πάλι δυνατά ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Μπαρτζώκα με τους Βεζένκοφ, Γουόκαπ, Ντόρσεϊ και Σλούκα έφτασε τη διαφορά στους 33 πόντους. Με το χρονόμετρο να δείχνει 5:51” ο Σάσα Βεζένκοφ ευστοχεί σε δίποντο κάνοντας το 61-28 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Ακόμα και με το χρονόμετρο να δείχνει 2:33” πριν τη λήξη της περιόδου, οι Πειραιώτες έκαναν το 70-32 με κάρφωμα του Φαλ. Με την ουσία για τις δυο ομάδες να μην αλλάξει το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 74-36 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τέταρτο η ουσία για τις δυο ομάδες δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφεραν να διατηρούν ευρύτατο προβάδισμα μέχρι το τελικό, υπέρ τους 92-57.

Τα δεκάλεπτα:  13-29, 22-51, 36-74, 57-92.