overfm.gr | Basket League | Περιστέρι -Λαύριο 85-88 – Τρίτη θέση στις λεπτομέρειες

Νικητής το Λαύριο με 88-85 στο μικρό τελικό με το Περιστέρι, στο πλαίσιο του «bwin TOYRNAMENT AGAINST COVID-19.

Το Λαύριο επικράτησε με 88-85 του Περιστερίου και κατέλαβε την τρίτη θέση του «bwin TOYRNAMENT AGAINST COVID-19.Ο ψύχραιμος Κάρτερ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Μοιραίος για τους Περιστεριώτες ο Έρικ.

Επιμέλεια: Ελένη Ανδρικοπούλου

Περιστέρι και Λαύριο μπήκαν στο παρκέ του ΣΕΦ για την αναμέτρηση του μικρού τελικού στο τουρνουά. Ένα παιχνίδι με ισοδύναμες ομάδες, δύσκολο να προβλέψεις και στην αρχή, αλλά και στη διάρκεια του αγώνα το νικητή.

Αρκετά ισορροπημένα τα πρώτα λεπτά στο ματς. Το προβάδισμα στο σκορ άλλαζε συνεχώς κάτοχο, δίχως κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άρχισαν σταδιακά να ανεβάζουν την απόδοσή τους στην άμυνα. Με αυτό τον τρόπο κατάφεραν να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου με τη διαφορά ενός τριπόντου. (16-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκαν φουριόζοι οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη. Πέτυχαν 7 γρήγορους πόντους στα δύο λεπτά αναγκάζοντας τον αντίπαλο πάγκο να πάρει τάιμ αουτ. (16-27). Το Περιστέρι δεν τα παράτησε και έβγαλε αντίδραση. Με πρωταγωνιστή τον Λίνο Χρυσικόπουλο (2 τρίποντα,1 δίποντο),πλησίασε στο σκορ και στη συνέχεια έκανε την ανατροπή. Οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 44-43 υπέρ των Περιστεριωτών.

Ένα ημίχρονο ισορροπίας ανάμεσα στις δύο ομάδες. Το Περιστέρι έβρισκε πόντους από τα δίποντα έχοντας 8/14 και ποσοστό ευστοχίας 57% ενώ το Λαύριο 10/21 και 48%. Αξιοσημείωτη διαφορά στα τρίποντα.

Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν 7/18 και ποσοστό 39%, ενώ οι φιλοξενούμενοι το σχεδόν τέλειο 83% με 5/6.

Το Περιστέρι συνέχισε να έχει το προβάδισμα στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο. Μέχρι τα μέσα της περιόδου η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε τα ηνία και μάλιστα έχτισε και μια διαφορά της τάξεως των έξι πόντων (55-49).

Το Λαύριο, όμως, δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν περαιτέρω. Οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και με επιμέρους 11-6 πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής(61-60).

Το καλύτερο το κρατούσαν για την τέταρτη περίοδο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά ωραίο, με καλό ρυθμό και πολλές ισοπαλίες. Ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν πλούσιο θέαμα.

Ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση το οποίο εν τέλει κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Το Λαύριο έφερε τούμπα το ματς και 21,2” πριν το τέλος πέρασε μπροστά στο σκορ με 86-85. Ο Μακρί Έρικ ήταν ο μοιραίος για το Περιστέρι, καθώς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Στη συνέχεια, ο Κατσίβελης έκανε φάουλ στον Κάρτερ (ήταν το πέμπτο και αποβλήθηκε) και ο Αμερικανός γκαρντ με 2/2 βολές 4.3” πριν το φινάλε έδωσε αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους (85-88). Η ομάδα του Μανωλόπουλου δεν κατάφερε να κάνει κάτι στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα και το Λαύριο πήρε τη νίκη και την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Πολύ ισορροπημένο παιχνίδι ανάμεσα σε Περιστέρι και Λαύριο. Τελείωσαν το παιχνίδι με 55% ευστοχία στα δίποντα (17/31) και 56% (20/36) αντίστοιχα. Στα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν έξι περισσότερα (36-30) έναντι των γηπεδούχων. Μεγάλη διαφορά στα μεταξύ τους λάθη. Το Λαύριο έκανε 20, ενώ το Περιστέρι 12.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Κάρτερ Τάισον με 23 πόντους, βοήθησε και ο Σμιθ με 15 πόντους. Πλουραλισμός στους σκόρερ για τους ηττημένους, με το Λίνο Χρυσικόπουλο να μετρά 15 πόντους, τον Δημήτρη Κατσίβελη 14 και τον Μακρι Έρικ 13.