overfm.gr | Basket League | Περιστέρι – Λάρισα 71 – 77 – Με Καράμπελα έληξε το ντέρμπι

Η Λάρισα πέρασε νικηφόρα από το Περιστέρι σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι γεμάτο ανατροπές με σκορ 71-77 και κορυφαίο σκόρερ τον Σιμόν του Περιστερίου.

Το Περιστέρι υποδέχτηκε τη Λάρισα στο πλαίσιο της 2οης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League. Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και συγκινήσεις η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε τη νίκη με 71 – 77.

Ο Αγώνας:

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε το Περιστέρι στην αναμέτρηση, καθώς μέσα στα πρώτα 4΄λεπτά είχαν σημειώσει το 9 – 0. Η Λάρισα άργησε να φανεί, σκόραρε τους πρώτους της πόντους στα μισά του 1ου δεκαλέπτου (12 – 4). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έκλεισε την 1η περίοδο με +12 (26 – 14)

Ο Καράμπελας απειλεί τους γηπεδούχους

Με άλλη ενέργεια μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην 2ο περίοδο, ο Καράμπελας  ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλούς  (30 – 21). Όσο μείωνε η ομάδα του Φώτη Τακιανού τόσο πίεζε το Περιστέρι (41 – 32). Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς έκλεισε το α΄ μέρος της αναμέτρησης με την διαφορά στους +9 (44 – 35).

Έγινε η ανατροπή..

Οι Περιστεριώτες κρατούσαν το προβάδισμα και στην 3η περίοδο με +10 (53 – 43). Η Λάρισα στην συνέχεια έφερε τα πάνω – κάτω, και η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι (53 – 50). Όταν το χρονόμετρο έγραφε 9′ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους +2 (55 – 53). Οι Θεσαλλοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στον πόντο με 55 – 56.

Τελική ευθεία..

Από το  -15 η ομάδα του Φώτη Τακιανού γύρισε το παιχνίδι στους +7, στην τελευταία περίοδο (59 – 66).  Το Περιστέρι είχε χάσει τον ρυθμό του, η διαφορά είχε φτάσει στους +8 (61 -69). Με την δημιουργία του Βασίλη Χρηστίδη άλλαξε η πορεία του παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι άρχισαν να μειώνουν (69 – 64).

Στο 3′ δημιουργήθηκε πρόβλημα για τον Μίλαν Τόμιτς , καθώς ο Βασίλης Χρηστίδης , ο οποίος έστρωνε το παιχνίδι σημείωσε το 4ο φάουλ. Μεγάλο καλάθι ευστόχησε ο Χαντσον (65 – 71). Ο Γκρέι άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού (67 – 71). Στα 20′ ο Μωραΐτης κράτησε την ομάδα του όρθια και μείωσε στους +2 (71 – 73) Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πήρε τη νίκη με 77 – 71

Τα δεκάλεπτα: 26 – 14, 44 – 35, 55 – 56, 71 – 77