overfm.gr | Basket League | Περιστέρι – Απόλλων Πάτρας 78-68: Μεγάλη νίκη για τους «Πρίγκιπες» [pic,vds]

Το Περιστέρι παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας με 78-68 για την 7η αγωνιστική της Basket League Ανδρών.

To Περιστέρι επικράτησε με 78-68 του Απόλλωνα Πάτρας, κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 7η αγωνιστική της Basket League και ανέβηκε στο 4-3. Από την άλλη ο μαχητικότατος Απόλλων Πάτρας έπεσε στο 3-4 καθώς η αντεπίθεση του στο 30΄δεν ήταν αρκετή για να πάρει τη νίκη.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Τόμας (25 πόντοι), Δίπλαρος (10 πόντοι) και Τσαλμπούρης (15 πόντοι) χωρίς ωστόσο να μπορούν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω στην ομάδα της Πάτρας.

Ο MVP: Ο Τσάντ Μπράουν με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο πιο ουσιαστικός παίκτης για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων και σχεδόν άγγιξε το Double-double

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η εξαιρετική άμυνα του Περιστερίου που ανα διαστήματα μπλόκαρε συνεχώς τον Απόλλων επιθετικά, με συνέπεια σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα να μην πλησιάσουν οι Πατρινοί στο σκορ τους γηπεδούχους.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο γκαρντ του Απόλλων Ντεγίοντ Γκρίφιν έπαιξε 20 λεπτά και δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του καθώς ήταν άποντος με 0/6 σουτ και δεν προσέφερε τίποτα στο παιχνίδι των Πατρινών.

THE POINT: ΟΙ 7 περισσότερες ασίστ του Περιστερίου (16-9) ήταν το στατιστικό που πιθανότατα να έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης καθώς οι «Πρίγκιπες» είχαν σχεδόν τις διπλάσιες .

Με πατημένο το γκάζι μπήκε το Περιστέρι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», καθώς με πολυφωνία στην επίθεση και κυρίως αφοσίωση στην άμυνα, η ομάδα του Κώστα Παπαμάρκου πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού (14-5), φτάνοντας τη διαφορά από νωρίς σε διψήφια τιμή με το δίποντο του Χρυσικόπουλου (17-5).

Στην εξίσωση μπήκε και ο Μορέιρα που έκανε ό,τι ήθελε στο ζωγραφιστό φτάνοντας τη διαφορά στους 16 (23-7), με την περίοδο να κλεινει στο 26-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι, μείωσε στους 10 και έδειξε να βρίσκει σταδιακά το ρυθμό του. Τομας, Τσαλμπούρης και Δίπλαρος πήραν πρωτοβουλίες στην επίθεση και ξεκόλλησαν τους Πατρινούς ωστόσο η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια νούμερα στο ημίχρονο.

Το Περιστέρι είχε την ευκαιρία να «τελειώσει» μια και καλή το παιχνίδι (48-33) από τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Τόμας του Απόλλωνα το είχε πάρει προσωπικά, καθώς με το δικό του 8-0 διατηρούσε ζωντανό το ενδιαφέρον στο ματς (48-41), αλλά ήταν μόνος του.

Εκτός αυτού όμως, το Περιστέρι κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, βρήκε τις κατάλληλες επιθετικές λύσεις και παγίδευσε με την άμυνά του τον Απόλλωνα. Έτσι, αν και είδε τον αντίπαλό του να πλησιάζει στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι πήραν πολύτιμη νίκη για τη συνέχειά τους στο πρωτάθλημα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Συμεωνίδης, Ξενικάκης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-13, 46-33, 65-54, 78-68