overfm.gr | Basket League | Περίπατος του Ολυμπιακού στο «Αλεξάνδρειο».

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός επικράτησε του Άρη με 83-66 στο Αλεξάνδρειο και έκανε το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Εύκολο βράδυ είχε ο Ολυμπιακός στο Αλεξάνδρειο που επιβλήθηκε του Άρη με 83-66 και έκανε το 3 στα 3 στην Stoixima Basket League. Ταυτόχρονα απέκτησε πλεονέκτημα έναντι του Παναθηναϊκού καθώς πήρε νίκη σε γήπεδο που οι «πράσινοι» ηττήθηκαν στην πρεμιέρα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βεζένκοφ με 15 πόντους ενώ όλοι οι παίκτες σκόραραν πλην του Λούντζη. Για τους ηττημενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκούντγουιν με 16 πόντους.

Μουδιάσμένα μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς και αυτό το εκμεταλεύτηκαν οι «κιτρινόμαυροι» και προηγήθηκαν με 6-1 . Στην συνέχεια άρχισε η αντεπίθεση των «Πειραιωτών» και βγάζοντας καλές άμυνες και έχοντας τον Βεζένκοφ να σκοράρει προηγήθηκαν με 9-10 στο 6′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 13-13 αλλά με σερί 7-0 και με σκόρερς τους Βεζένκοφ και Γουόκαπ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 13-20.

Σε διψήφιο πήγε η διαφορά στις αρχές τις δεύτερης περιόδου (13-24) στο 11′ ενώ πέντε λεπτά αργότερα η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 18 (16-34) .  Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Χάγκινς και Χόρκλερ προσπαθούσαν με προσωπικές ενέργειες να κρατήσουν επιθετικά τον Άρη, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το 25-41.

Με άμυνα που… δάγκωνε και πολύ καλό ρυθμό στην επίθεση από Βεζένκοφ και Μπολομπόι, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +24 (33-57), στο 25’. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός χαλάρωσε και επέτρεψε στον Άρη να μειώσει όμως ο Κάαναν άρχισε να πυροβολεί από τα 6.75 και έστειλε την ομάδα του στην τρίτη περίοδο με +22 (46-68).

Με γκολ φάουλ ο Πίτερς έκανε το 46-71 στις αρχές της τέταρτης περιόδου στέλνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή της. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Μπαρτζώκα να ρίχνει στην μάχη και τους Πάπας και Λούντζη και τον Ολυμπιακό να παίρνει την εύκολη νίκη με 83-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-41, 46-68, 66-83