overfm.gr | Premier League | Πέρασε χωρίς να ιδρώσει από το «Μολινό» η Σίτι

Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε εύκολα από το «Μολινό» επικρατώντας της Γουλβς με 3-0.

Με άνεση πέρασε από το «Μολινό» η Μάντσεστερ Σίτι επικρατώντας με 3-0 της Γουλβς σε παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της έβδομης αγωνιστικής και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.  Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό και συγκεκριμένα στα 55 δευτερόλεπτα ο Ντε Μπρούινε έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Γκρίλις από κοντά έκανε το 1-0. Στο 4′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά ο Έντερσον έσωσε την προσπάθεια του Νέτο και στο 6′ ακυρώθηκε γκολ του Ρόδρι. Δέκα λεπτά αργότερα ο Χάαλαντ με σουτ έξω από την περιοχή και ενώ ο Σα δεν μπόρεσε να συγκρατήσει την μπάλα έκανε το 2-0 καθαρίζοντας νωρίς-νωρίς την υπόθεση νίκη.

Στο 23′ ο Νέτο σούταρε μόλις άουτ ενώ δέκα λέπτά αργότερα οι «λύκοι» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Κόλινς για μαρκάρισμα στον Γκρίλις που θύμισε περισσότερο κουνγκ-φου. Στο 39′ ο Ποντένσε σούταρε ελάχιστα άουτ , ενώ στο 67′ ο Χάαλαντ έκανε το σουτ ο Σα έσωσε και ο Φόντεν έκανε την προβολή και ο Γκίλμαν τον πρόλαβε. Τελικά το σκορ έκλεισε στο 69′ όταν ο Ντε Μπρούινε έκανε το γύρισμα και ο Φόντεν με ιδανικό πλασέ έκανε το τελικό 3-0.

ΓΟΥΛΒΣ(Mπρούνο Λάζε): Σα, Γιόνι Κάστρο, Αΐτ Νουρί (80’ Σεμέδο), Κόλινς, Κίλμαν, Μουτίνιο, Νέβες, Ποντένσε (70’ Χουάνγκ), Ματέους Νούνες, Γουέδες (70’ Τραορέ), Νέτο (86’ Κάμπελ)

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ(Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Ντίας, Στόουνς, Ακανζί, Ντε Μπρόινε (72’ Μαχρέζ), Γκρίλις (77’ Πάλμερ), Μπερνάρντο Σίλβα (72’ Άλβαρες), Ρόδρι (81’ Γκόμες), Φόντεν (72’ Γκιντογκάν), Χάαλαντ

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.