overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Πέρασε στον τελικό η Γαλλία και ετοιμάζεται για το repeat

Η Γαλλία επικράτησε έστω και δύσκολα επικράτησε του Μαρόκου με 2-0 και προκρίθηκε στον τελικό του Μουντιάλ που θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Γαλλία επικρατώντας με 2-0 του Μαρόκου και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή την προσεχή Κυριακή (18-12) στις 17.00. Οι «τρικολόρ» έχουν την μεγάλη ευκαιρία να υπερασπιστούν τον τίτλο τους που κατέκτησαν πριν 4 χρόνια στα γήπεδα της Ρωσίας. Πολλά μπράβο και στους Μαροκινούς για αυτήν την εξαιρετική τους πορεία σε αυτό το Μουντιάλ καθώς έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά και θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό του Σαββάτου(17-12) με την Κροατία στις 17.00.  Οι Αφρικανοί είχαν τις ευκαιρίες τους να ισοφαρίσουν ενώ στην επανάληψη πίεσαν αλλά δέχτηκαν το δεύτερο γκολ από τον Μουανί. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι στο πρώτο μέρος. Αυτός είναι ο τέταρτος τελικός για την ομάδα του Ντεσάν και ο πρώτος αγώνας σε αυτό το Μουντιάλ που δεν δέχονται γκολ.

Το ξεκίνημα των πρωταθλητών Κόσμου ήταν ιδανικό. Και αυτό γιατί στο 5′ μόλις ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ. Ο Βαράν έκανε κάθετη μπαλιά για τον Γκριζμάν ο οποίος έδωσε στον Εμπαπέ και έκανε το σουτ με την μπάλα να βρισκει στα σώματα. Στην συνέχεια η άμυνα των Αφρικανών αδράνησε και ο επερχόμενος Ερναντές από κοντά έκανε το 1-0 νωρίς νωρίς. Οι Μαροκινοί βγήκαν μπροστά και στο 10′ ο Ουναχί σούταρε από το ύψος της περιοχής με τον Γιορίς να πετάγεται και να αποκρούει. Στην συνέχεια οι «τρικολόρ» βγήκαν μπροστά και παραλίγο να διπλασιάσουν τα τέρματα τους όταν ο Κονατέ έκανε βαθιά μπαλιά για τον Ζιρού που σούταρε με την μία εκτός περιοχής με την μπάλα να βρίσκει το δεξί δοκάρι του Μπόνο και να καταλήγει άουτ. Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ανοιχτό και από τις δυο ομάδες με την μπάλα πάνω-κάτω και στο 36′ οι Γάλλοι έχασαν διπλή σπουδαία ευκαιρία.

Ο Τσουαμενί έκλεψε την μπάλα και πέρασε στον Εμπαπέ που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Μαροκινό τερματοφύλακα. Στην εξέλιξη της φάσης οι Γάλλοι ανέκτησαν με τον Τσουαμενί να πασάρει στον Ζιρου και αυτός από πολύ πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Στην συνέχεια το Μαρόκο ανέβηκε και πίεσε για τα καλά την εστία των Γάλλων και αποκορύφωμα ήταν το 44ο λεπτό όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και από παρέμβαση του Ζιρού η μπάλα έφτασε στον Ελ Γιακίμ που κανε το ανάποδο ψαλίδι και την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι με την παρέμβαση του Γιορίς. Έτσι αντί να γίνει το 1-1 στο σκορ, έγινε στα δοκάρια καθώς το ημίχρονο βρήκε εκτός από τους Γάλλους προηγούμενους, τις δυο ομάδες να έχουν από ένα έκαστος.

Στην επανάληψη το Μαρόκο μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένο να φτάσει στην ισοφάριση και ήταν άκρως πιεστικό. Χαρακτηριστικό ήταν ότι έπαιζε από τα δεξιά με τους Χακίμι και Ζίγιες να πλαγιοκοπούν συνεχώς με τον Κονατέ να είναι πανταχού παρών και να κόβει κάθε επίθεση της ομάδας του Ρεγκραγκί. Από το 65 και μετά οι «τρικολόρ» άρχιζαν σιγά σιγά να ανεβαίνουν και στο 71 έχασαν μια καλή ευκαιρία όταν σε εκτέλεση φάουλ του Γκριεζμάν ο Τιράμ έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση που έφυγε άουτ. Και ενώ το ματς πήγαινε πάνω κάτω με τους πρωταθλητές Κόσμου να ανεβαίνουν να πιέσουν για την ισοφάριση, στο 80′ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Εμπαπέ ήταν μέσα στην περιοχή και έκανε ελιγμούς και ενώ όλοι πίστευαν ότι θα σουτάρει , πάσαρε στον Κόλο Μουανί που μόλις μπήκε στο ματς και από κοντά εκτέλεσε τον Μπόνο για το 2-0.  Tα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά και το Μαρόκο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 94′ να πετύχει έστω το γκολ της τιμής όταν ο Εζαλζουλί έκανε ένα ωραίο σόλο από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Ουναχί που έκανε σκαστό σουτ με τον Κουντέ να διώχνει πάνω στην γραμμή και ο Αμντάλα στην συνέχεια δεν μπόρεσε να σκοράρει από κοντά. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες του Ντεσάν να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση στον τελικό.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς – Κουντέ, Βαράν, Κονατέ, Τεό Ερναντέζ – Τσουαμενί, Φοφανά – Ντεμπελέ(78′ Μουανί), Γκριζμάν, Εμπαπέ – Ζιρού(65′ Τουράμ).

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο – Χακίμι, Αγκέρ, Ελ Γιακίμ, Σαΐς(21’Αμαλάχ,78′ Εζαλζουλί), Μαζράουι(46′ Ατία-Αλιάχ) – Ζιγιέκ, Ουνάχι, Άμραμπατ, Μπουφάλ(66′ Αμπουκάλ) – Εν Νεσιρί(66′ Χαμντάλαχ).